یکشنبه , ۶ ام آذر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۹:۱۱ قبل از ظهر به وقت تهران

مسدود شدن کارت‌های بانکی برخی اتباع به دلیل قوانین پول شویی

مسدود شدن کارت‌ ها و حساب های بانکی برخی اتباع خارجی در کشور، برای چندمین بار انتقادهایی را در فضای مجازی و رسانه ای برانگیخت و همچنین به تجمعاتی مقابل برخی شعب بانکی در کشور منجر شد. روز پنج شنبه نیز تعدادی از مهاجران افغانستانی مقابل برخی از شعب بانکی در کلان شهرهای کشور تجمع و به مسدود شدن کارت‌های عابربانک خود اعتراض کردند.

https://www.dustaan.com/files/uploads/2019/08/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9%DB%8C.jpg

برخی از آن ها از مسدود شدن یک باره کارت های بانکی خود بدون اطلاع رسانی قبلی گلایه داشتند. در همین حال دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان در گفت و گو با «خراسان رضوی» درباره چرایی این موضوع گفت: مسدود شدن حساب برخی اتباع خارجی، طبق بخشنامه بانک مرکزی و قانون مبارزه با پول‌شویی برای شفاف‌سازی حساب‌های بانکی افراد است، این موضوع چندین سال است که مطرح و مدام رسانه‌ای و به همه اشخاص حقیقی و حقوقی و اتباع خارجی اعلام ‌شده است. صفایی نکو افزود: اتباع خارجی بر اساس «کد فراگیر» باید در شبکه بانکی تعریف شوند و فیلدهای مربوط به افتتاح حساب را پر کنند که بر اساس آن اشخاص شناسایی می‌شوند. وی تصریح کرد: در دو سال اخیر به‌صورت جدی سیستم بانکی کشور به اتباع خارجی اعلام کرده است که بر اساس کد فراگیر برای افتتاح و شناسایی حساب بانکی خود اقدام کنند که متأسفانه برخی هنوز این کار را انجام نداده و بانک ها بر اساس تصمیمات ابلاغی بانک مرکزی مجبور شده‌اند حساب این افراد را مسدود کنند که به تازگی این مسئله در بانک صادرات رخ‌داده است زیرا مهلت‌های تعیین‌شده بارها تمدید شده و به اتمام رسیده است. صفایی نکو ادامه داد: با توجه به ابلاغ بانک مرکزی و مسدود شدن حساب‌ها، این افراد باید برای تکمیل اطلاعات شناسایی خود و دریافت کد فراگیر اقدام کنند. دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان گفت: برخی اتباع خارجی در کشور دارای گذر موقت هستند و مدارک دال بر اقامت دایم و شرایط دریافت خدمات بانکی را ندارند و مدام با این مشکل‌ها مواجه می‌شوند که باید وضعیت اقامت خود را مشخص کنند. بر اساس ابلاغ بانک مرکزی، حساب این افراد مسدود شده تا اتباع خارجی برای تکمیل اطلاعات شناسایی خود اقدام کنند. صفایی نکو افزود: برخی بانک ها مانند بانک ملی حساب‌ها را مسدود نکردند و سعی کردند مشکل حساب‌ها را به هر طریقی با فراخوانی دارندگان حساب‌ها رفع کنند. با توجه به این که ممکن است در برخی بانک ها حجم حساب‌ها و تراکنش‌ها بالا باشد بانک مرکزی از بانک عامل می‌خواهد حساب‌ها را مسدود کند. وی تاکید کرد: چند سال است که به اتباع گفته می‌شود برای شناسایی و تکمیل اطلاعات بانکی اقدام کنند ولی برخی این کار را نکرده‌اند و به مسدود شدن حساب شان معترض هستند. شاید این حساب‌ها مشکل‌دارند که تبعه خارجی نتوانسته آن را حل کند یا در تراکنش‌های بانکی تبعه، مشکلی وجود دارد که برای شناسایی و تکمیل اطلاعات اقدامی نکرده است. سوال این جاست، چرا یک عده خاص که درصد آن‌ها زیاد نیست برای تکمیل اطلاعات بانکی خود اقدام نمی‌کنند؟ بانک مرکزی دنبال شناسایی افرادی است که خارج از روال قانونی در حال فعالیت بانکی هستند.
مدیرعامل بانک صادرات: دنبال حل مشکل مهاجران عزیز هستیم
همچنین به گزارش فارس، حجت‌ا… صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در گفت‌وگویی با اشاره به لزوم شفافیت عملیات مالی و تراکنش‌های بانکی و رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پول شویی و تأمین مالی تروریسم گفت: بانک مرکزی از مدت‌ها پیش، اقدام به الزامی کردن دریافت اطلاعات هویتی کامل و صحیح برای مشتریان و صاحبان حساب‌ها و کارت‌های بانکی کرده است. وی با یادآوری این نکته که روش عملیاتی برای احراز اطمینان از کامل و صحیح بودن اطلاعات هویتی هر فرد، گرفتن کد شهاب است، افزود: کد شهاب، شناسه هویت الکترونیکی بانکی است، به این معنا که برای هر مشتری بانکی، یک شناسه هویتی منحصر به فرد توسط سامانه نهاب تعریف می‌شود و کد شهاب، رابط اصلی برقراری میان سامانه‌های بانکی و نهاب است. صیدی ادامه داد: سامانه نهاب روی شبکه ملی کشور (NiBN) برای تمامی بانک ها و مؤسسات مالی مجاز قابل استفاده است. وی با اشاره به این که این موضوع در اغلب کشورها نیز به همین صورت است و خیلی جدی گرفته می‌شود، گفت: اتباع ایرانی برای دریافت کد شهاب، به کد ملی نیاز دارند و اتباع غیر ایرانی به کد فراگیر که متولی آن وزارت کشور است. مدیرعامل بانک صادرات تصریح کرد: از ابتدای امسال، اقدام‌ و پیگیری های مؤثر و متعددی توسط بانک مرکزی و شورای هماهنگی بانک ها به عمل آمد تا عزیزان غیرایرانی فاقد کد شهاب بتوانند اطلاعات هویتی خود را تکمیل و کد شهاب را دریافت کنند که خوشبختانه بخش عظیمی از اتباع کشورهای همسایه به‌ویژه برادران و خواهران افغانستانی توانستند کد بگیرند و مشکل حل شد و البته تعدادی از عزیزان هم به دلیل نگرفتن کد فراگیر که ظاهراً به دلیل قانونی و رسمی‌نبودن مهاجرتشان است، نتوانستند کد شهاب بگیرند. وی افزود: در این خصوص، نهادهای ناظر و ضابط ذی ربط، بارها به تمکین نکردن بانک ها به مسدودکردن حساب‌ها و کارت‌های این گروه از افراد، اعتراض رسمی و حتی حقوقی کردند که با مذاکره طرف‌های قضیه، موفق شدند چند بار مهلت گرفتن کد را تمدید کنند اما از آن جا که گاهی با برخی کارت‌های این گروه، تراکنش‌های مشکوک انجام می‌شد، در نهایت و پس از چندین بار تمدید، تمامی بانک ها موظف شدند از تاریخ ششم بهمن‌ امسال، حساب‌ها و کارت‌های فاقد کد شهاب را مسدود کنند. صیدی خاطرنشان کرد: در این باره چند بار اطلاع‌رسانی و به صورت‌های مختلف، هشدار لازم به تک‌تک صاحبان این حساب‌ها داده شد تا این که تمامی بانک ها بر اساس بخشنامه‌ بانک مرکزی، از تاریخ یادشده، ارائه‌ خدمات به حساب‌های بدون کد شهاب را متوقف کردند. وی با بیان این که تعداد این حساب‌ها بیشتر در بانک های بزرگ متمرکز است که درصد قابل توجهی نیز به دلیل پراکندگی و کثرت شعب، در بانک صادرات ایران است، تأکید کرد: هم اکنون در پی یافتن راه‌حل جایگزین هستیم تا هم مشکل این عزیزان حل شود و هم قوانین و مقررات مبارزه با پول شویی و همچنین تحقق شفافیت رعایت شود که البته به تشخیص و تصمیم وزارت کشور و بخش اتباع خارجی بستگی دارد. مدیرعامل بانک صادرات ایران افزود: چند بار اخطار داده شده بود که برخی آن را دریافت کرده بودند و برخی دیگر نه، چون صاحب حساب، شماره همراه و آدرس را تغییر داده ولی به بانک اطلاع نداده و بانک هم به شماره قبلی پیامک داده و به آدرس قبلی اخطار فرستاده است. وی گفت: نکته پایانی هم این است که داخل شعبه همچنان خدمات ارائه می‌شود و افراد مذکور، فعلاً فقط نمی‌توانند با کارت کاری انجام دهند و دیگر اقدامات میسر است.
مجتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس نیز در توئیتی در این زمینه نوشت: پیگیری نتیجه داد؛آقای همتی پاسخ دادند:«همکاران انفورماتیک از بانک‌های یاد شده خواستند یک‌ماه تمدید ومهلت بدهند فعلا مشکل حل شده است.»

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *