کد خبر: 106081تاریخ انتشار : ۱۴:۱۵:۵۸ - دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵

رسم است که با نزدیک شدن به شب چله تازه دامادها برای عروس خانم‌ها مراسم و هدایای ویژه ای می گیرند، اما این مراسم چقدر برای داماد چقدر اب می خورد؟

www.dustaan.com مراسم شب چله برای تازه دامادها چقدر اب می خورد!؟

با نزدیک شدن به شب یلدا برخی از تازه دامادها برای عروس خانم‌ها مراسم شب چله‌ای برگزاری می‌کنند و باتوجه به رسم و رسوم دیرینه در کنار تهیه هدیه، تزیین میوه و آجیل را نیز انجام می‌دهند که ممکن است هزینه‌بر باشد.

به گزارش میزان، یکی از رسوم  باستانی ایرانی‌ها شب یلدا و سنت‌های دیرین در این شب است اما برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده‌اند یا در مراحل نامزدی و عقد به سر می‌برند حال و هوای دیگری دارد.

در گذشته خانواده‌ داماد هدایایی را روی سینی بزرگی قرار می‌دادند که به آن طَبق گفته می‌شد و داماد با قرار دادن طَبق روی سر خود، راهی منزل خانواده عروس می‌شد.

این روزها در شهرهای بزرگ چنین رسم و رسوم‌هایی کمرنگ شده است اما با این وجود هنوز خانواده‌هایی هستند که  سعی بر زنده نگه‌داشتن چنین سنت‌هایی دارند.

البته این روزها از سبدهای حصیری و جعبه‌های کادویی استفاده می‌کنند و برای زیبا شدن هندوانه و کدو حلوایی حکاکی روی آن را به عهده افراد کار بلد می‌سپارند که ممکن است برای آنها هزینه‌بر باشد.

یکی از افرادی که برای تزیین سبد میوه، حکاکی روی هندوانه و کدو حلوایی در اینترنت آگهی ثبت کرده بود هزینه‌ها را این طور بیان کرد: برای حکاکی روی هندوانه با توجه به طرح آن بین ۳۵ هزار تا ۴۵ هزار تومان هزینه دریافت می‌کند و با در نظر گرفتن قیمت هندوانه که ۱۵ هزار تومان از سوی فرد تزیین‌کننده دریافت می‌شود کل هزینه بین ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان تعیین می‌شود.

وی هزینه تزیین کدو حلوایی را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: هزینه تزیین به همراه قیمت کدو حلوایی ۵۰ هزار تومان است و طرح حک شده نیز از سوی افراد قابل تغییر است.

این فرد درخصوص تزیین سبد آجیل و هزینه آن اظهار کرد: آجیل از سوی مشتری تهیه می‌شود و با درنظر گرفتن هزینه ۳۰ هزار تومانی برای سبد، هزینه ۴۰ هزار تومانی برای گل و ۱۵ هزار تومان برای چیدمان در کل ۸۵ هزار تومان برای داماد تمام می‌شود.

وی در انتها در خصوص هزینه تزیین سبد میوه به همراه تزیین هندوانه گفت: در صورتی که از یک سبد بزرگ برای تزیین میوه و هندوانه به همراه گل‌آرایی استفاده شود در کل برای میوه و تزیینات آن ۳۵۰ هزار تومان هزینه دریافت می‌شود.

با این تفاسیر با درنظر گرفتن هزینه‌های تزیین میوه، آجیل و حکاکی هندوانه، مراسم شب چله‌ای برای تازه داماد‌ها ممکن است هزینه بالایی داشته باشد و این درحالی است که برخی از خانواده‌ها در کنار این تزیینات، برای عروس هدایایی هم تهیه می‌کنند.

۰/۵ ( ۰ نظر )




پربیننده ترین مطالب روز

به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : ۰
 

شما می توانید دیدگاه خود را در خصوص پست بالا برای نمایش در سایت در کادر زیر وارد کنید.

 

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.