پنجشنبه , ۱۶ ام آذر ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۱:۲۲ قبل از ظهر به وقت تهران

محسن تنابنده در مسیر رضا عطاران؟/ تکرار اتفاقات «بزنگاه» بعد از یک دهه برای «پایتخت»

در دهه‌ی هشتاد، رضا عطاران با سریال‌هایش خیال تلویزیون را بابت جذب مخاطب‌ راحت کرده بود. دورانی که عطاران با چند موفقیت پیاپی، به ستاره‌ی اول تلویزیون بدل گشته بود. در ماه رمضان سال ۸۷ عطاران به سراغ ساخت «بزنگاه» رفت. سریالی که همان ابتدا بسیاری آن را بهترین کار عطاران نامیدند. با گذشت چند قسمت اما اعتراض‌ها آغاز شد و مطالبی پیرامون بدآموز بودن «بزنگاه» منتشر گشت. در کمال تعجب، صداوسیما به سرعت پشت عطاران را خالی کرد و شورای نظارت بر صداوسیما خواستار توقف پخش«بزنگاه»شد! سپس ممیزی‌ها روی کار شدت گرفت…«بزنگاه» به هر شکل به انتها رسید. تلویزیون اما به جای حمایت از کارگردانِ پرطرفدارش، در یک برنامه‌ی نقد و بررسی، شدیدا به این سریال حمله کرد!اتفاقی که سبب قهر عطاران با تلویزیون شد.مدیران تلویزیون اما با تصورِ ساده بودن تولید سبکِ آثاری همچون آثار عطاران، چندین سریال در همان سبک سفارش دادند اما تمام مقلّدان عطاران شکست خوردند

در روزهایی که عطاران به ستاره‌ی سینما تبدیل شده بود و مهران مدیری هم با قهوه‌ی تلخ به شبکه خانگی مهاجرت کرده بود،یک گروه تازه به داد صداوسیما رسیدند. محسن تنابنده و سیروس مقدم،به سراغ ساخت «پایتخت»رفتند. پایتخت در فصل اول به حدی موفق و محبوب شد که سریعا ساخت فصل دوم در دستور کار قرار گرفت و فصل دوم محبوب‌تر شد و یک سال بعد فصل سوم، «پایتخت» را به بِرندِ اول صداوسیما تبدیل کرد. محسن تنابنده مغز متفکر، طراحِ فیلمنامه و داستان، مدیر انتخاب بازیگر و بازیگردان، و نقش اول «پایتخت»، پای پایتخت ایستاد و این سریال را به فصل شش رساند.

برای «پایتخت۶» اما اتفاقات «بزنگاه» تکرار شد. از همان ابتدا برخی گروه‌ها از سیاه‌نمایی و بدآموزی «پایتخت۶» و تصویرش از جامعه انتقاد کردند و صداوسیما خیلی زود پشت سریال را خالی کرد و ممیزی‌های فراوان بر سریال وارد شد. حتی رییس صداوسیما در نامه‌ای عجیب، دستورِ یافتن ستونِ پنجم دشمن را در موفق‌ترین تولید ده سال گذشته‌ی تلویزیون داد و حالا، برای پایتخت۶ همچون بزنگاه، برنامه‌ی نقد و بررسی تشکیل داده‌اند!

تلویزیون در این سال‌ها بارها به دنبال بازگشت عطاران بود و هر بار از عطاران جواب منفی شنید؛اما به جای عبرت گرفتن از جدایی عطاران، حالا پشت محسن تنابنده ستاره‌ی دهه‌ی نود سریال‌سازی‌اش را هم خالی کرد.آیا محسن تنابنده مسیر رضا عطاران را می‌رود و دیگر به صداوسیما باز نمی‌گردد؟ آیا این دلخوری،«پایتخت» را به انتهای مسیر خود خواهد رساند؟

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *