آنها که به دروغ ادعا می‌کردند از اعضای گروه تروریستی داعش هستند در جلسه محاکمه اعتراف کردند به‌دلیل مشکلات مالی دست به این سرقت زده‌اند.

به گزارش همشهری، این حادثه روز ۱۲آذرماه سال ۹۴در یکی از پایگاه‌های امدادی هلال احمر در کیلومتر ۳۵آزادراه تهران – قم اتفاق افتاد.

آن شب ۸نفر از پرسنل هلال احمر در پایگاه حضور داشتند که ناگهان ۵مرد مسلح به آنجا یورش بردند.

آنها که مسلح به کلاشینکف و کلت کمری بودند مدعی بودند از اعضای گروه تروریستی داعش هستند.

مردان مسلح شروع به تهدید امدادگران کردند و ۳ساعت در آنجا حضور داشتند.

آنها دست و پای امدادگران را بسته بودند تا اینکه با سرقت ۲آمبولانس، یک پراید و مقدار زیادی تجهیزات از آنجا گریختند.

با وجود فرار سارقان کاری از دست امدادگران بر‌نمی‌آمد.

آنها با دست و پای بسته در یکی از اتاق‌های پایگاه زندانی بودند تا اینکه دقایقی بعد یکی از آنها توانست طناب‌ها را شل کند و خودش را نجات دهد. او در ادامه دست و پای همکارانش را نیز باز کرد و سپس این ماجرا به کلانتری ۱۷۶حسن آباد گزارش شد.

آنطور که امدادگران می‌گفتند لحظات سخت و پر‌اضطرابی را پشت سر گذاشته بودند.

یکی از آنها گفت: حمله مردان مسلح غیرمنتظره و ناگهانی بود. تا آن روز نشنیده بودیم که کسی به پایگاه امداد و نجات حمله کند. آنها وانمود می‌کردند داعشی هستند. فریاد می‌زدند و تهدید می‌کردند. همان ابتدا تلفن‌ها و تجهیزات مخابراتی را تخریب کردند تا نتوانیم ماجرای حمله را گزارش کنیم. سپس دست و پای تک‌تک‌مان را بستند. می‌گفتند می‌خواهند ما را بکشند.

ما هم واقعا باورمان شده بود که آخرین روز زندگی‌مان است. در ادامه کلید انبار تجهیزات و سوئیچ آمبولانس‌ها را از ما گرفتند.

حضور آنها در پایگاه حدود ۳ساعت طول کشید تا اینکه انبار را غارت کردند و سوار بر آمبولانس‌ها از آنجا فرار کردند.

بعد از رفتن‌شان بود که توانستیم خودمان را نجات دهیم و با پلیس تماس بگیریم.

در جست‌وجوی آمبولانس‌های مسروقه

به‌دنبال این حادثه به دستور رئیس شعبه ۱۰۱دادگاه عمومی فشافویه تحقیقات برای دستگیری سارقان مسلح آغاز شد.

هرچند در ظاهر یک گروه داعشی به پایگاه هلال‌احمر دستبرد زده بودند اما بررسی‌های کارآگاهان پلیس حاکی از آن بود که آنان سارقان حرفه‌ای هستند و برای انحراف در تحقیقات پلیس و ایجاد رعب و وحشت در دل امدادگران به دروغ خود را داعشی معرفی کرده‌اند.

از آنجا که آمبولانس‌های مسروقه مجهز به سیستم جی‌پی اس بودند علاوه بر پلیس، ۵تیم تخصصی از اداره کل حراست جمعیت هلال احمر ردیابی آمبولانس‌ها را در دستور کار قرار دادند و به شکل زمینی و هوایی جست‌وجوهای خود را آغاز کردند. با گذشت چند ساعت از این حادثه، آمبولانس‌ها در نزدیکی ملارد کرج کشف شدند.

داعشی قلابی بودیم

محل رها کردن آمبولانس‌ها مجهز به دوربین مداربسته بود و بررسی تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته موجب شناسایی یکی از سارقان شد. وی یکی از افراد سابقه‌دار منطقه شهریار بود که پیش از این چند مرتبه به اتهام‌های گوناگون دستگیر و زندانی شده بود. در این شرایط وی دستگیر شد و ساعتی بعد مأموران با راهنمایی او در جریان چند عملیات، ۴همدستش را نیز دستگیر کردند. متهمان در جریان بازجویی‌های مقدماتی به دستبرد مسلحانه به پایگاه هلال‌احمر اعتراف کردند و گفتند هیچ وابستگی‌ای به داعش ندارند و به دروغ خود را داعشی معرفی کرده‌اند.

در دادگاه

با تکمیل تحقیقات از متهمان پرونده اتهامی‌شان با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. در جلسه محاکمه که دیروز در شعبه هفتم به ریاست قاضی محمود کیخا و با حضور قاضی رحمانی برگزار شد بعد از طرح شکایت از سوی نماینده هلال احمر، ۵متهم که ۴نفرشان با قرار قانونی آزاد هستند به دفاع از خود پرداختند. همه آنها اتهام‌شان را که سرقت تعزیری مشدد است را پذیرفتند. یکی از آنها گفت:

ما نقشه سرقت را در یک گاراژ خرید ضایعات در شهریار طراحی کردیم. می‌دانستیم در پایگاه هلال احمر وسایل زیادی وجود دارد و فکر می‌کردیم با این دستبرد پول زیادی نصیب‌مان می‌شود. وی ادامه داد: از داخل ایستگاه ۴۰۰کیلو آلومینیوم دزدیدیم که همه آن را به قیمت یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان فروختیم. پس از آن پولش را بین خودمان تقسیم کردیم و نفری ۳۰۰هزار تومان گیرمان آمد. ما ابتدا قصد سرقت آمبولانس‌ها را نداشتیم اما چون وسایل زیاد بود مجبور شدیم آنها را در آمبولانس جا بدهیم. این شد که آمبولانس‌ها را هم دزدیدیم. ما به خاطر مشکلات مالی دست به این کار زدیم و پشیمانیم. در پایان این جلسه قضات دادگاه با اخذ آخرین دفاع از متهمان برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند.