شنبه , ۸ ام بهمن ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶ قبل از ظهر به وقت تهران

قوز کمر و پشت؛ علت، نشانه ها و راه های درمان خانگی آن

 از مشکلات شایع ستون فقرات، کیفوز یا قوز پشتی است که به معنی افزایش میزان قوس ناحیه پشتی ستون فقرات به سمت جلو است.

قوز کمر و پشت؛ علت، نشانه ها و راه های درمان خانگی آن

به دنبال ایجاد قوز، هم در ظاهر بیمار تغییر ایجاد می‌شود و هم به دلیل به‌هم ‌خوردن تعادل ستون فقرات ممکن است اسپاسم عضلات پشت و افزایش گودی کمر رخ داده و درد بیمار را آزار دهد. این درد با فعالیت فیزیکی، نشستن یا ایستادن طولانی تشدید می‌شود.

امروزه که نقش ورزش و فعالیت فیزیکی در زندگی روزمره کودکان و نوجوانان کمرنگ‌تر شده است، به دلیل نشستن طولانی‌مدت در وضعیت نامناسب برای مطالعه یا انجام بازی‌های رایانه‌ای، شاهد افزایش قوز پشتی در این سنین همراه با ضعف عضلات پشتی هستیم.

خوشبختانه این شکل قوز معمولا انعطاف‌پذیر بوده و با تغییر شیوه زندگی و درمان‌های فیزیکی قابل اصلاح است.

یک دلیل دیگر ایجاد قوز در نوجوانان، بیماری «شورمن» نام دارد که زمینه ژنتیکی داشته و برخلاف نوع قبل انعطاف‌پذیر نیست.

درمان این نوع قوز در درجه اول باز هم درمان‌های فیزیکی و استفاده از بریس یا کمربندهای مخصوص است. اما احتمال این‌که در نهایت برای اصلاح آن نیاز به جراحی باشد زیاد خواهد بود.
بعد از سنین میانسالی و شروع روند پیری و پوکی استخوان در ستون فقرات، ممکن است مهره‌های پشتی دچار کاهش ارتفاع شده و فرد کم‌کم حالت قوز به جلو پیدا کند.

در صورت ایجاد درد می‌توان با آب‌درمانی و فیزیوتراپی مقدار قابل‌توجهی از علائم بیماری را کاهش داد و اگر شکستگی ثانویه هم وجود داشته و سهمی در درد بیمار داشته باشد، جراحی تزریق سیمان که در بسیاری از موارد حتی بدون بیهوشی و با بی‌حسی موضعی قابل انجام است می‌تواند درد بیمار را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
علل غیرشایع دیگری مثل عفونت‌های ستون فقرات و تومورها که با تخریب استخوان مهره‌ها همراه هستند هم ممکن است به قوز پشتی منجر شود. در مجموع باید گفت از علل ژنتیک و عادت‌های بد زندگی امروزی تا شکستگی‌ها، پوکی استخوان، عفونت‌ها و تومورها همگی می‌توانند سبب افزایش قوس پشتی و ایجاد قوز شوند. پیدا کردن علت اولیه لازم و بسیار مهم است و پس از آن جدا از درمان علت، معمولا فیزیوتراپی و ورزش و بریس‌ها می‌توانند در درمان بیماری کمک‌کننده باشند.  /جام جم

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *