جمعه , ۱۱ ام آذر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۷:۳۵ قبل از ظهر به وقت تهران

قصه ‌های خیالی سینما ‌با ‌شاکی ‌های‌ واقعی!

شکایت همسر وحید مرادی به فیلم «شنای پروانه»، چهارمین مورد اعتراض آدم‌های واقعی از فیلم‌های سینمایی سال‌های اخیر است

 

خراسان- همزمان با بازگشایی سینماها، فیلم «یادم تو را فراموش» که بهمن ماه سال گذشته اکران شده بود و نمایش آن به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد، روی پرده سینما اکران شد و فیلم «شنای پروانه» هم از فردا به نمایش درمی‌آید. ویژگی مشترک این دو فیلم، ادعای کپی‌برداری بی‌اجازه از شخصیت‌های حقیقی است که از سوی همسر و خود آن شخصیت مطرح شده است. به بهانه اکران همزمان «شنای پروانه» و «یادم تو را فراموش»، درباره ۴ فیلمی نوشته‌ایم که در سال‌های گذشته، با چنین اعتراضاتی روبه‌رو بوده‌اند.

 

خشم و هیاهو
قصه ‌های خیالی سینما ‌با ‌شاکی ‌های‌ واقعی!

فیلم «خشم و هیاهو» به کارگردانی هومن سیدی که سال ۹۴ ساخته شد، قصه خواننده‌ مشهوری به نام «خسرو پارسا» را روایت می‌کند که پس از کشته شدن همسرش، به همراه زنی که مخفیانه با او در ارتباط است، به عنوان مظنونین قتل شناخته می‌شوند. داستان کلی فیلم یعنی ارتباط مخفیانه یک چهره مشهور با یک زن و کشته شدن همسرش توسط این زن، شباهت‌هایی به ماجرای قتل همسر ناصر محمدخانی داشت اما قصه در بعضی جزئیات مانند فوتبالیست نبودن «خسرو» متفاوت بود و گریم شخصیت‌ها نیز شبیه محمدخانی، همسرش و همسر موقت او نبود. در هر صورت شباهت داستان کلی «خشم و هیاهو» با ماجرای قتل لاله سحرخیزان همسر ناصر محمدخانی، توسط شهلا جاهد همسر موقت محمدخانی، باعث شد این فوتبالیست بازنشسته، ادعا کند که این فیلم از روی زندگی او ساخته شده و به این موضوع اعتراض کند. البته هومن سیدی این ادعا را رد کرد و گفت قصد ساخت فیلمی بر اساس زندگی او را نداشته است. سرانجام فیلم با همه حواشی، اسفند ۹۴ اکران شد و حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در گیشه فروخت که برای سال ۹۴، رقم کمی نبود.
شنای پروانه
قصه ‌های خیالی سینما ‌با ‌شاکی ‌های‌ واقعی!

اواخر سال ۹۸، در آستانه اکران فیلم «شنای پروانه»، همسر وحید مرادی شرور معروف تهران، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این فیلم بدون اجازه او و بر اساس شخصیت همسرش ساخته شده است. او در این مصاحبه گفت که قصد دارد از سازندگان فیلم شکایت کند. چند روز قبل همزمان با انتشار خبر اکران «شنای پروانه»، خبری درباره حضور همسر وحید مرادی، در خانه سینما و اعلام شکایت از تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم به علت کپی‌برداری از شخصیت وحید مرادی منتشر شد. سازندگان «شنای پروانه» تاکنون واکنشی به شکایت همسر وحید مرادی نداشته‌اند. گریم کاراکتر «هاشم» با بازی امیر آقایی شباهت زیادی به وحید مرادی دارد و چهره او طبق گفته گریمور فیلم، در طراحی گریم «هاشم» تاثیرگذار بوده است، اما داستان فیلم ارتباط خاصی با زندگی وحید مرادی یا قتل او در زندان ندارد. «شنای پروانه» قصه کاملا مستقلی دارد و ارتباط میان فیلم و وحید مرادی از شباهت ظاهری «هاشم» با او فراتر نمی‌رود. از قرار معلوم، صحبت‌های همسر مرادی و اعلام شکایت او، تاثیری در روند اکران فیلم نداشته و «شنای پروانه» از روز چهارشنبه، روی پرده سینماها اکران خواهد شد.
لانتوری
قصه ‌های خیالی سینما ‌با ‌شاکی ‌های‌ واقعی!

فیلم «لانتوری» به کارگردانی رضا درمیشیان، درباره پسری به نام «پاشا» است که به دختری علاقه مند می‌شود اما از سوی این دختر به نام «مریم» طرد می‌شود و مورد بی‌توجهی او قرار می‌گیرد. عشق بیمارگونه «پاشا» باعث می‌شود که در نهایت روی صورت دختر اسید بپاشد. داستان «لانتوری» ماجرای یکی از معروف‌ترین حادثه‌های اسیدپاشی را به خاطر می‌آورد. «آمنه بهرامی» یکی از قربانیان اسیدپاشی است که مشابه «مریم» وقتی به جوانی که به او علاقه مند است جواب منفی می‌دهد، مورد حمله اسیدپاشی وی قرار می‌گیرد. یکی دیگر از شباهت‌های داستان فیلم به واقعیت، تصمیم «مریم» برای قصاص و بخشش در لحظه آخر است. شخصیت «پاشا» و «مریم» چه از لحاظ ظاهری و چه از نظر ویژگی‌های شخصیتی با نمونه‌های واقعی تفاوت دارند. آمنه بهرامی سال ۹۵ مدعی شد در این فیلم از جزئیات زندگی او و حتی از مطالبی که در همین باره در کتابش نوشته استفاده شده و از رضا درمیشیان شکایت کرد، اما این موضوع از سوی درمیشیان تکذیب شد و شکایت او نیز در نهایت رد شد. «لانتوری» مرداد ماه سال ۹۵، با فروش تقریبا ۶ میلیاردی حضور موفقی در گیشه داشت.
یادم تو را فراموش
قصه ‌های خیالی سینما ‌با ‌شاکی ‌های‌ واقعی!

یکی دیگر از فیلم‌هایی که صدای ناصر محمدخانی را درآورده، «یادم تو را فراموش» ساخته علی عطشانی است که سال ۹۴ ساخته شده و سال ۹۸ پس از چهار سال به اکران رسید. این فیلم درباره یک مربی فوتبال است که پس از سال‌ها با دختری که قبلا با او ارتباط داشته و به یکدیگر علاقه مند بوده‌اند روبه‌رو می‌شود. ورود این دختر به زندگی او باعث می‌شود مسائل و اتفاقاتی در زندگی «دامون» پیش بیاید. می‌توان بین «خسرو پارسا» و ناصر محمدخانی تفاوت‌هایی قائل شد، اما این تفاوت میان «دامون» و محمدخانی چندان دیده نمی‌شود و داستان فیلم شباهت بسیار زیادی به ماجرای زندگی او دارد. البته علی عطشانی این موضوع را رد کرده است. برخلاف سه فیلم دیگری که نام بردیم، اکران «یادم تو را فراموش» تا به حال به دلیل شکایت ناصر محمدخانی، برای مدتی به تعویق افتاده بود. در نهایت درخواست محمدخانی برای جلوگیری از اکران فیلم اثرگذار نبود و «یادم تو را فراموش» بهمن ماه ۹۸ اکران شد. این فیلم در طول یک هفته اکران ۱۱۶ میلیون فروخت و حالا با بازگشت به پرده سینما، بعید است که بتواند در شرایط شیوع ویروس کرونا، فروش زیادی در گیشه داشته باشد.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *