سه شنبه , ۱۴ ام آذر ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۹:۳۲ بعد از ظهر به وقت تهران

فروغ فرخزاد در بین برترین فیلمسازان زن تاریخ

بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را که کارگردانان زن ساخته‌اند به انتخاب ۱۲ منتقد برگزیده شدند

فروغ فرخزاد، آناهیتا قزوینی زاده، مرجان ساتراپی، دزیره اخوان فیلمسازان ایرانی الاصل و ایرانی تبار هستند که با آثارشان در این فهرست جای گرفته اند.

«این خانه سیاه» است ساخته فروغ فرخزاد رتبه ۴۷ این فهرست را دارد. جنیفر کنت با «بابادوک» در رتبه ۳۳ است.«خوشبختی» ساخته انیس واردا رتبه ۲۶ و «پرسپولیس» ساخته مرجان ساتراپی رتبه۲۳ است.

آخرین نام این فهرست «اولین گاو» ساخته کلی رایکارد است که در رتبه ۱۱۱ است. همچنین «سرزمین آواره ها»ساخته کلویی ژائو در رتبه ۱۰۳ قرار دارد، فیلمی که امسال از مدعیان اسکار به حساب می آید.انیمیشن مشهور «یخ زده» در رتبه ۹۹ است. فیلم «او» ساخته آناهیتا قزوینی زاده رتبه ۹۷ است.این فیلم در جشنواره جهانی فیلم کن رونمایی شد

در یادداشتی که درباره «این خانه سیاه است» ساخته فروغ فرخزاد نوشته اند چنین توصیفی ارایه شده است:
فروغ فرخزاد تنها ۲۷ سال داشت که این مستند شاعرانه ۲۲ دقیقه ای را درباره گروهی جذامی در ایران ساخت. او در تعامل با سوژه های خود ، که انجام کارهای روزمره ، معالجه و تحصیل در مدرسه را به تصویر می‌کشد ، همدلی بنیادی نشان می دهد. عنوان فیلم از جمله ای ناشی می شود که یک دانش آموز مبتلا به جذام آن را روی تخته سیاه می نویسد. روی فیلم ، آیه هایی از قرآن و عهد عتیق به عنوان نریشین پخش می شود –حتی بخشی از اشعار خود فرخزاد. فروغ بیشتر به خاطر شعرهایش شناخته می شود ، که دریچه ای منحصر به فرد برای زندگی یک زن در اواسط قرن در ایران و یک نگاه اجمالی فراتر از آن فراهم می کند. این فیلم او بسیار زیبا ، شاعرانه است که به زیبایی رنج نزدیک می شود ، اما فرخزاد نشان داد که همدلی او نمایشی نیست – ساخت این فیلم بسیار بر فروغ تأثیر گذاشت و او پسر بچه ای را که در این فیلم بازی کرده بود به فرزندی پذیرفت. فروغ فرخزاد به طرز غم انگیزی در سن ۳۲ سالگی در یک سانحه رانندگی درگذشت.

ده فیلم برتر این فهرست عبارتند از
۱- ژان دیلمان، شماره ۲۳ که‌دو کومرس، ۱۰۸۰ بروکسل(شانتال آکرمن،۱۹۷۵)
۲-کار نیکو(کلر دنی،۱۹۹۹)
۳-پیانو(جین کمپیون،۱۹۹۳)
۴-لیگ خودشان (پنی مارشال۱۹۹۲)
۵- گل‌های مینا (ورا چیتیلووا،۱۹۶۶)
۶-لیدی برد(گرتا گرویگ،۲۰۱۷)
۷-کلئو از ۵ تا ۷(آنیس واردا،۱۹۶۲)
۸-سایه‌های نیمروز(مایا درن،۱۹۴۳)
۹-هفت زیبا (لینا ورت مولر، ۱۹۷۶)
۱۰- دختران غبار(جولی دش،۱۹۹۱)/دنیای تصویر

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *