ارسال شده در مجموعه آشپزی دوستان ، کد آموزش : 227134

قطاب نوعی شیرینی ایرانی است. این شیرینی از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی شهرهای یزد و کرمان است. در این بخش همراه ما باشید تا با طرز قطاب به سبکی خوشمزه و سنتی آشنا شوید.

www.dustaan.com طرز تهیه شیرینی قطاب به سبکی خوشمزه و سنتی

مواد لازم برای تهیه قطاب :

روغن جامد ۱ فنجان

ماست‏ ۱ فنجان

شیر ۲ قاشق غذا خوری

بیکینگ پودر ۱/۸ قاشق چای خوری

آرد به مقدار لازم

پودر قند به مقدار لازم

روغن مایع ۱ لیوان

وانیل‏ کمی

هل کمی

عرق بیدمشک یا گلاب ۱ قاشق مربا خوری

مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر ۲۰۰ گرم

طرز تهیه شیرینی قطاب به سبکی خوشمزه و سنتی

مغز پسته و شکر آسیاب شده یا مغز گردو و شکر آسیاب شده یا پودرنارگیل و پودرشکر به اندازه ۲۰۰ گرم را با مقداری هل و وانیل و برای راحتی کار با یک قاشق مربا خوری گلاب یا عرق بید مشک مخلوط کنید؛ این مواد برای وسط قطاب‌ها استفاده می‌شود.

در ظرفی روغن، ماست و دو قاشق شیر را با هم خوب بزنید. آرد و بیکینگ پودر را کم کم به آنها اضافه کنید تا خمیر لطیف و نرمی برای قطاب به دست آید و آن را کنار بگذارید.

برای پیچیدن قطاب‌ها هم توانید خمیر را با وردنه روی سطح صافی پهن کنید و با ته یک لیوان یا فنجان خمیرهای دایره‌ای شکل، هم اندازه‌ای را از این خمیر پهن شده جدا کنید. سپس در وسط هر دایره مقداری از مواد وسط قطاب را با قاشق مرباخوری بریزید و دو طرف آن را ببندید.

در صورتی که بتوانید آنها را بپیچید بسیار زیباتر و بهتر است؛ در غیر این صورت همینطور آنها را ساده بسته تا مواد وسط آن دیده نشود و بیرون نریزد یا اطراف دایره را بالا آورده و یک جا جمع کنید تا شبیه باقلوا ترکی شود.

پس از آماده شدن، همه قطاب‌ها را در ظرفی گود که کاملا در روغن فرو رود، سرخ کنید و بعد از بیرون کشیدن آنها از داخل روغن درون صافی قرار داده تا روغن اضافی آنها کشیده شود؛ سپس درون پودر قند یا شکر بغلتانید.

سایر نکات:

روغن مایع جهت سرخ کردن قطاب‌هامیباشد.

0/5 ( 0 نظر )پربیننده هاانتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.