جمعه , ۱ ام مرداد ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۲ بعد از ظهر به وقت تهران

سوراخ زیر شیشه هواپیما چیست؟! +عکس

هیچ وقت دقت کردید همه‌ی پنجره‌های هواپیما یک سوراخ دارند؟!  اما چرا همچین سوراخی روی شیشه‌ها گذاشتند؟ چطور باعث حادثه نمی‌شود

این بار که سوار هواپیما شدید به شیشه پنجره هواپیما با دقت‌تر نگاه کنید. سوراخی را در پایین شیشه خواهید دید که نقش مهم و حیاتی را در ایمنی سفرتان دارد. اما چرا چنین حفره ای آنجا گذاشتند؟!

– پنجره هواپیما از سه لایه درونی، میانی و بیرونی تشکیل شده، لایه درونی همان شیشه‌ای است که شما می توانید بهش دست بزنید.

– جای حفره ریز روی لایه میانی است، لایه بیرونی مهمترین و محکم‌ترین لایه است و از شما در برابر اختلاف فشار محافظت می‌کند.

– با اینکه هم لایه بیرونی و هم لایه میانی قدرت مقاوت در برابر فشار بیرون را دارند اما فشار اصلی روی لایه بیرونی است چون این لایه آخرین مانعی است که بین شما و ابرها قرار دارد.

– اختلاف فشار بین هواپیما و هوای بیرون می تواند شیشه های هواپیما را بشکند. برای این کار هم چاره ای اندیشیده شده و آن چاره چیزی نیست جز همان سوراخ ریز روی شیشه!

– به این سوراخ ریز Bleed Hole می‌گویند و با طراحی آن در واقع سازنندگان هواپیما می‌ خواستند جلوی شکستن لایه درونی هواپیما را بگیرند تا فقط لایه بیرونی که مقاوم ترین لایه است این فشار ا تحمل کند.

– این سوراخ، فشار لایه میانی و لایه درونی را برابر می‌کند تا هیچ خطری آن ها را تهدید نکند.

– این سوراخ کوچک یک فایده خیلی مهم دیگری هم دارد و آن اینکه اجازه نمی‌دهد در اثر اختلاف دما بین بیرون و داخل هواپیما هیچ مهی روی شیشه هواپیما بنشیند.

سوراخ زیر شیشه هواپیما چیست؟! +عکس

سوراخ زیر شیشه هواپیما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *