دوشنبه , ۲۴ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۰ قبل از ظهر به وقت تهران

سعید جلیلی: برای تبادلات بانکی ۱۱ طرح آماده کرده ایم

سعید جلیلی هم این روزها در صدر اخبار است. یک روز به خاطر فعال شدن حامیانش و رسیدن اخباری از کلید زدن فعالیت‌های انتخاباتی، یک روز هم به خاطر مواضعش در سیاست خارجی که از قضا به انتخابات هم بی‌ربط نیست.

سعید جلیلی: برای تبادلات بانکی ۱۱ طرح آماده کرده ایم

سعید جلیلی هم  این روزها در صدر اخبار است. یک روز به خاطر فعال شدن حامیانش و رسیدن اخباری از کلید زدن فعالیت‌های انتخاباتی، یک روز هم به خاطر مواضعش در سیاست خارجی که از قضا به انتخابات هم بی‌ربط نیست.

هرچه باشد جلیلی از مدت‌ها قبل یک نامزد بالقوه برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ بوده و حالا که سیاست خارجی در مرکز توجه است و احتمالا نقشی محوری هم در رقابت‌های انتخاباتی پیش رو داشته باشد، بیش از قبل مورد توجه است. برای همین هم شاهدیم که یک روز لایو اینستاگرامی می‌گذارد و یک روز سراغ مطبوعات می‌آید؛ مثلا همین مصاحبه اخیر وی با «تسنیم». مصاحبه درباره سیاست خارجی است و جلیلی هم ظریف و رویکرد دولت در این عرصه را نقد می‌کند. مثلا می‌گوید: «نمی‌شود کشور را معطل مذاکره و اراده چند قدرت دنیا نگه داشت». او می‌گوید: «در این هشت سال راه‌حلی به‌نام مذاکره دنبال شد تا مسائل را حل کنند و گفتند امروز مردم می‌بینند که تحریم‌ها دو برابر شد. در برخی موضوعات که دولت وعده می‌داد حل می‌شود، الان خودشان اذعان دارند که حل نشده است.» جلیلی بعد از یک سری نقد تند با طرح این پرسش که «اکنون باید دید که راه‌حل چیست؟» می‌گوید: «آیا این است که ما بگوییم در ۱۰۰ روز آخر به وین می‌رویم و ببینیم چند تحریم رفع می‌شود و آن‌ها هم لیست بدهند و تحریم‌ها را دسته‌بندی کنند یا این که باید راه‌حل داشت. نمی‌شود کشور را معطل مذاکره و اراده چند قدرت دنیا نگه داشت؛ با این‌ها نمی‌شود اقتصاد کشور را اداره کرد و آن را جهش داد و به پیشرفت رساند.»جلیلی همچنین در بخشی از گفت‌وگویی ویدئویی با موضوع «سیاست خارجی واقعی» نیز می گوید: اولاً مذاکره باید صحیح باشد و مذاکره غلط جواب نمی‌دهد. ثانیاً همان مذاکره صحیح هم یک راه است و باید در کنار آن راه‌های مختلفی را پیش برد. سیاست خارجی مساوی با دیپلماسی نیست و دیپلماسی یک بعد از سیاست خارجی است. شما باید تمام ظرفیت‌ها را در عرصه سیاست خارجی فعال کنید و البته ظرفیت دیپلماسی را هم باید فعال کنید. یکی از تحریم‌هایی که آمریکا دارد انجام می‌دهد همین بحث تبادلات بانکی است. اما مگر ما همین الان با عراق سالانه ۱۲ میلیارد دلار روابط اقتصادی نداریم؟ چرا هیچ یک از تاجران ما نمی‌گویند که من مشکل تبادل پول دارم؟ برای همین بحث تبادلات بانکی، دوستان۱۱ طرح را ارائه کرده‌اند. یعنی طرح‌های مختلفی دارید که با چه ابتکاراتی مسئله‌ای را که دشمن ایجاد کرده بتوانید حل کنید. اگر قرار باشد شما با هر مسئله‌ای متوقف بشوید، دیگر دستگاه سیاست خارجی و دستگاه‌های دیگر چه نقشی دارند؟ به نوشته فردانیوز، هیچ حرفی از انتخابات نیست اما ساده‌انگاری است اگر نزدیک بودن به انتخابات و تمایل جلیلی به ریاست جمهوری را در بیان این حرف‌ها بی‌اثر بدانیم. بالاخره او خواهان رسیدن به پاستور است و وجه تمایز او با دیگر نامزدهای اصولگرا نیز همین سابقه در سیاست خارجی است. گذشته از این که رویکرد و گفتمان او در این عرصه چقدر ظرفیت دارد؟ مورد پذیرش مردم است؟ درست و منطقی است یا نیست؟ باید اذعان کرد که تقابل نگاه او با دولت مستقر در این زمینه کافی است تا هر حرفی انتخاباتی تلقی شود. به خصوص این روزها که هر اقدام و حرکت وی مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *