جمعه , ۲۸ ام مرداد ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۳:۳۸ قبل از ظهر به وقت تهران

سرمایه گذاری در کانادا

آیا در دنیای سرمایه گذاری آنلاین تازه کار هستید؟ در اینجا قرار است راجع به سرمایه گذاری در کانادا به صورت آنلاین صحبت کنیم. سرمایه گذاری آنلاین را شروع کنید حتی اگر پول خیلی زیادی هم ندارید.

همه ی ما اهمیت سخت کار کردن را می دانیم. اما بیشتر اوقات دستیابی به موفقیت نیازمند چیزی بیشتر از تلاش شما است. این کار بستگی به این موضوع دارد که شما برای سرمایه و کارکرد پول خود چقدر وقت و انرژی می گذارید.

اگر جزو کسانی هستید که برای اولین بار سرمایه گذاری می کنید، شروع کار سرمایه گذاری در کانادا ممکن است برای شما سخت باشد. اینکه چقدر ممکن است این کار برای شما سخت باشد هیچ ایرادی ندارد، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. این مقاله یک مقدمه در رابطه با سرمایه گذاری ،محتوا و تکنیک های سرمایه گذاری را به شما ارائه می دهد، و در رابطه با انواع مختلف سرمایه گذاری به شما مواردی را ارائه می دهد که با شرایط مالی شما مطابق باشد.

سرمایه گذاری در کانادا

سرمایه گذاری انلاین

ممکن است در ابتدا این کار راحت به نظر نرسد، و حتی ممکن است اگر پول کمی دارید به نظرتان، سرمایه گذاری انلاین، کار بیهوده ای باشد.

ولی به لطف پیشرفت  تکنولوژی های مالی (Fintech) سرمایه گذاری راحت تر و قابل دسترس تر هم شده است.  و سرمایه گذاری آنلاین با هزینه ی پایین هم مقدور است. کارگزاری های آنلاین و مشاوران روبو سعی دارند تا سرمایه گذاری های حداکثری را به سرمایه گذاری با هزینه پایین تغییر دهند.

پول یکی از ارزشمند ترین دارایی ها است که می توانید داشته باشید. اگر از پولتان به خوبی استفاده نکنید و یا آنرا بدون استفاده پیش خودتان نگه دارید، ارزش پول شما در طول زمان با توجه به تورم کم خواهد شد.

اما اگر پولتان را به منظور استفاده بهتر سرمایه گذاری کنید، سرمایه ی شما مطمعنا بیشتر خواهد شد اما نه در بازه ی زمانی کوتاه مدت.

در کانادا کجا سرمایه گذاری کنید

مرحله ی اول پیدا کردن یک حامی برای سرمایه گذاری است. در اینجا چند مورد را برای شما ذکر کرده ایم:

دلال هایی که بازار را تنزیل می کنند

دلال تنزیل بازار کارش شبیه به دلال سهام است، یعنی تسهیل خرید و فروش سهام، فقط با یک تفاوت، که هیچ مشاوره ی مستقیمی در رابطه با سرمایه گذاری به شما نمی دهند.

پول هایی که توسط دلال های تنزیل بازار به دست می آید، در مقایسه با دلال های سهام کم است. چرا که تصمیم نهایی سرمایه گذاری حتی با کمترین هزینه هم به انتخاب خودتان است.

انتخاب بین دلال تنزیل بازار و یک دلال سهام تمام وقت، بستگی به موقعیت مالی، دانش شما و هدف سرمایه گذاری شما دارد.

سرمایه گذارانی که نیازی به مشاوره در این خصوص ندارند و مقدار مبلغ سرمایه گذاری انها کم است، می توانند کارگزار تنزیل بازار را انتخاب کنند.

مشاوران روبو

مشاوران روبو در حال سرمایه گذاری پلتفرم هایی هستند که از یک الگوریتم کامپیوتری برای طراحی و مدیریت دارایی های سرمایه گذاری شده شما استفاده می کنند.

مشاوران روبو تمایل به انجام کارهایی مانند انتخاب سرمایه گذاری ها یا کلاس های سرمایه گذاری برای شما، ساخت نمونه کارها بر اساس قدرت ریسک شما ، و تعادل مجدد در سرمایه  دارند.

عملکرد اصلی یک مشاور روبو ارزیابی تعداد زیادی از داده های مالی، شناسایی روندهای نوظهور، و عامل تهدیدات خارجی برای ساختن یک مسیر مالی است.

الگوریتم های آنها نحوه ی تغییر قیمت سهام های مختلف را پیش بینی می کنند و در نتیجه اطلاعاتی در مورد زمان خرید و فروش سهام در  اوراق شما را ارائه می دهند. به این دلیل مشاوران روبو به شیوه «آن را تنظیم کنید و فراموش کنید» عمل می کنند.

شما می توانید مشاوران روبو را در قالب برنامه ها و یا سیستم عامل های آنلاین، برای ارائه هزینه های مختلف پیدا کنید. برخی از مشاوران روبو یک بار با هزینه ی بالا می آیند در حالی که برخی دیگر ترکیبی از هزینه های ثابت و وابسته به کمیسیون هر معامله هستند.

سرمایه گذاری در کانادا

مشاور روبو در مقابل کارگزاری آنلاین و در مقابل مشاور مالی

و در نهایت انتخاب بین یک مشاور مالی، کارگزاری آنلاین مثل Questrade و یا یک روبو مشاور معتبر مانند Wealthsimple که وابسته به نیاز های فردی و مالی شما است، می رسد.

در حالی که ممکن است این کار در ابتدا سخت به نظر برسد اما این مقایسه به شما کمک می کند تا بتوانید از بین چند گزینه، مسیر درست را انتخاب کنید:

علت انتخاب کدام را انتخاب کنید موقعیت
اگر شما از تحقیق درباره ی سهام، اموال و دیگر کارهای سرمایه گذاری لذت می برید DIY را انتخاب کنید با خرید و فروش آنلاین DIY همراه با خرید و فروش آنلاین تمایل دارید که خودتان بررسی ها را انجام دهید.
یک مشاور روبو سبد شما را به تخصیص دارایی اصلی در طرح شما دوباره متعادل می کند. مشاوران روبو نمی خواهید به حد تعادل مجدد کارهای خود برای حداقل چهار بار در سال برسید
اگر می خواهید مشاوره سرمایه گذاری رو در رو و برنامه ریزی مالی داشته باشد، با یک مشاور مالی همراه شوید. مشاوران مالی اگر نیاز به سطح بالایی از تعامل شخصی دارید.
اگر یک سرمایه گذار جدید هستید، مشاور روبو و یا مشاور مالی می توانند مشاوره سرمایه گذاری به شما ارائه دهد. مشاوران روبو یا مشاوران مالی سرمایه گذار جدید هستید.
اکثر مشاوران روبو به شما برای سرمایه گذاری در سهام فردی اجازه نمی دهد — آنها باید بخشی از ETF باشند. DIY همراه با خرید و فروش آنلاین می خواهید که دارایی های شخصیتان را سرمایه گذاری کنید.

البته این موضوع با هزینه ای همراه است: مشاوران مالی هر سال بدون در نظر گرفتن سود و زیان سرمایه گذاری های شما، درصدی را از دارایی های شما خارج می کنند.

ساخت بستری بهینه برای نیازهای شما

ابتدا نیازهای خود و توانایی خود را در رابطه با ریسک پذیری این کار قبل از ایجاد یک حساب سرمایه گذاری در نظر بگیرید. یک فارغ التحصیل اخیر دانشگاه در مقایسه با فرد نزدیک به بازنشستگی در انجام کار ها کاملا متفاوت است.

هر چه قدرت ریسک بیشتری داشته باشید، سرمایه گذاری های شما تهاجمی تر خواهد بود. این بدان معنی است که مقدار بزرگی  از نقدینگی برای یک سرمایه گذار ریسک پذیر، سهام و اوراق قرضه اختصاص داده خواهد شد در حالی که دارایی های با درآمد ثابت ارزش پایین تری را تشکیل خواهند داد.

درباره سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار دلاری کانادا بخوانید.

دارایی ایی با ریسک بالا در سرمایه گذاری می تواند تقریبا ۹۰% سهام، ۵% از اوراق قرضه و ۵% درصد از نقدینگی برای عقب ماندگی ها را در خود جای دهد.

زمانی که نمونه کار های مختلف مد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید در رابطه با سهام و اوراق قرضه ی مختلفی که می خواهید در آنها سرمایه گذاری کنید، فکر کنید.

انواع مختلفی از سهام وجود دارد که برخی از آنها با ارائه سود سهام بالاتر همراه هستند. در همین یادداشت، انواع مختلفی از اوراق قرضه با تاریخ شروع متفاوت و پرداخت نرخ بهره وجود دارد.

هنگامی که شما نمونه کارهای خود را می سازید، نیاز به حفظ ارزش آن دارید چرا که ممکن است شرایط بازار مطابق با خواسته شما نباشد.

حتی اگر بازار درصدها را کم نکند، ترجیحات شما ممکن است تغییر کند. پس از انباشت سرمایه به اندازه کافی، شما تشویق به ریسک پذیری بیشتر در این کار میشوید. در اینجا شما باید شرایط دارایی های خود را دوباره بررسی کنید.

اگر معتقدید که یک صنعت یا شرکت خاص در نمونه کارها در ارزش سهام خود سقوط خواهد کرد، شما حتما نیاز به فروش آن سهام دارید. این کار را تنها پس از بررسی گزارش ها و تحقیقات بازاری انجام دهید.

در هنگام ساخت و ایجاد مجدد portfolio خود، همیشه به یاد داشته باشید که تنوع، یک کلید حیاتی برای موفقیت است. هرگز اجازه ندهید نمونه کارهایتان، به بیش از حد در یک صنعت خاص و یا نوع خاصی از اوراق قرضه متکی باشند.

یک حساب دارایی متنوع پایدارتر است و شما را در برابر تغییرات پیش بینی نشده در اقتصاد ایمن می کند.

درباره قیمت خرید دلار کانادا بخوانید.

سرمایه گذاری در کانادا

موارد مختلف سرمایه گذاری

تحولات زیادی در دنیای مالی از نظر خلاقیت در طول سال ها صورت گرفته است. سرمایه گذاران هم اکنون می توانند دریایی از اوراق بهادار برای سرمایه گذاری پول خود انتخاب کنند و به دنبال راهی برای بازگشت پول خود باشند.

در زیر راه هایی برای سرمایه گذاران روزمره که به دنبال بازگشت پول خود هستند، وجود دارد:

سهام

سهام ها، بخشی از یک شرکت هستند که ان شرکت موارد آن سهام ها را در بازار سهام برای مردمی که قصد خرید دارند، توزیع می کند. هر سهام متعلق به شما نشان دهنده مالکیت شما در ان شرکت است. با مالکیت حق رای و بخشی از سود به دست آمده از ان شرکت. بیشتر سهام های امروزه به شکل سهام های مشترک بازار در امده اند.

سهام مشترک ،به مالک سهام حق رای و انتخاب اعضای هیئت مدیره یک شرکت، (به عبارتی افراد مسئول تصمیم گیری عمده) را می دهد.

سهام مشترک همچنین نشان دهنده بخشی از سود توزیع شده توسط شرکت در قالب سود سهام است. پرداخت این سود سهام بسته به سیاست شرکت سالانه یا به صورت نیم سال صورت می گیرد.

سهام مشترک بازده بالاتری را در مقایسه با دیگر اوراق بهادار مالی از نظر سود سرمایه به دست می آورد. سود سرمایه در افزایش بازده یک سرمایه گذار ناشی از افزایش قیمت سهام است.

هیچ حد نسابی برای سقف قیمت ارزش یک سهام وجود ندارد چرا که عمدتاً به دو عامل بستگی دارد:

  • سلامت مالی شرکت
  • گمانه زنی های بازار

با این حال، یک احتمال نزول هم وجود دارد. اگر ورشکستگی رخ دهد، قیمت سهام می تواند به صفر هم برسد و در نتیجه تقریباً هیچ بازدهی برای سرمایه گذار به وجود نمی آید. در گذشته نیز، بازارهای سهام مناسب ترین بازده را فراهم کرده اند.

سرمایه گذاری در بازار سهام فرصت بسیار خوبی برای افرادی است که به دنبال کسب ثروت در طول زمان و صرفه جویی در پول خود هستند.

بازار سهام یک زمین بازی مسطح برای همه سرمایه گذاران است. هر چه زودتر شروع کنید، بهتر است، چرا که می توانید ثروت بیشتری را انباشته کنید.

اوراق قرضه

اوراق قرضه عمدتاً توسط شرکت ها، دولت ها، و شهرداری ها (استان ها/شهرها) برای جمع آوری پول نقد در ازای پرداخت به موقع بهره با نرخ ثابت صادر می شود.

صادرکنندگان اوراق قرضه در درجه اول به دنبال جمع آوری مقداری پول از طریق بدهی هستند. در ازای آن سود پرداخت می کنند و در نهایت مبلغ اصلی را پس از دوره ای پرداخت می کنند. اساسا مثل قرارداد وام است.

اوراق قرضه در مدت زمان متفاوت هستند. برخی اوراق قرضه شش ماه، برخی پنج سال صادر می شوند و برخی اوراق قرضه کانادایی حتی به اعتبار بیش از ده سال صادر می شوند.

هر چه مدت زمان اوراق قرضه بیشتر باشد، نرخ بهره روی آن بیشتر است. جدول زمانی که نشان می دهد چه موقع قرار است  اوراق قرضه منقضی شوند، تاریخ شروع یا بلوغ نامیده می شود و در این تاریخ، صادر کننده مبلغ کامل را به دارندگان اوراق قرضه بازپرداخت می کند.

دو راه برای دریافت بازگشت با سرمایه گذاری در اوراق قرضه وجود دارد:

  1. جمع کردن سود اوراق قرضه تا تاریخ بلوغ ان است تا بتوانید در ان تاریخ کل سرمایه تان را برداشت کنید. زمان پرداخت بهره در اوراق قرضه به صادر کننده ثابت نیست، اما معمولاً دو بار در سال است.
  2. آنها را با مبلغی بالاتر از آنچه خریده اید، بفروشید.

در امور مالی، ریسک بالاتر پاداش بالاتری دارد و بالعکس.

بهترین ارزیابی برای ارزش یک اوراق قرضه استفاده از استانداردهای تعیین شده توسط آژانس های رتبه بندی اوراق قرضه است.

اوراق قرضه با امتیاز بالاتر، نرخ بهره پایین تری کسب می کنند و با قیمت های بالاتر به فروش می رسند، در حالی که اوراق قرضه با امتیاز پایین تر، نرخ بهره بالاتری دارند.

اوراق قرضه عموماً گزینه ای امن تر از بازار سهام محسوب می شوند. از آنجا که آنها ریسک کم تری دارند، بازده خود را نیز به طور قابل توجهی پایین تر از بازار سهام نگه می دارند.

افرادی که نمی خواهند ریسک کنند و یا به شدت در بازار سهام سرمایه گذاری کرده اند، می توانند با خرید اوراق قرضه به دارایی های خود تنوعی داده باشند.

گزینه ها:

گزینه ای وجود دارد که حق را به مالک می دهد، اما نه تعهد، خرید (تماس) یا فروش (قرار دادن) سهام یک شرکت با قیمت اعلام شده (قیمت اعتصاب) در یک تاریخ خاص.

در اینجا دو نوع گزینه، یعنی آمریکایی و اروپایی وجود دارد:

گزینه های اروپایی تنها اجازه می دهد که این گزینه در یک تاریخ خاص اعمال شود، در حالی که گزینه آمریکایی را می توان در هر زمان بین خرید و تاریخ انقضا اعمال کرد.

دو گزینه سهام اصلی در اکثر بازارهای سهام در دسترس، وجود دارد: تماس ها و قرار ها.

گزینه تماس به شما امکانی را می دهد، اما نه تعهد به خرید سهام یک شرکت با قیمت خاص، بلکه به نام قیمت اعتصاب، ان هم در یک بازه زمانی محدود (و یا یک تاریخ خاص اگر یک گزینه اروپایی رخ می دهد). گزینه تماس زمانی خریداری می شود که سرمایه گذار در رابطه با پیش بینی افزایش قیمت سهام یا امنیت ان مطمئن باشد.

گزینه قرار داده شده قرارداد، حق دارنده است، اما نه تعهد به فروش سهام با قیمت اعتصاب اعلام شده در یک دوره تعیین شده. یک گزینه قرار داده شده توسط یک سرمایه گذار که پیش بینی کاهش قیمت آینده یک سهام و یا امنیت زمینه ای خریداری شده است را کرده است.

و این موارد بر اساس حق بیمه خود ارزش گذاری می شوند (مانند مقدار پولی که به فروشنده قرارداد گزینه ها پرداخت می شود).

حق بیمه یک گزینه در درجه اول، بر اساس قیمت اعتصاب همراه با عوامل دیگری مانند نوسانات دارایی و تاریخ انقضای قرارداد است.

تجارت در گزینه ها قطعا یک استراتژی است که نباید توسط مبتدیان دنبال شود.

صندوق های مبادله ای (ETFs)

یک صندوق مبادله ای (یا ETF) یک صندوق سرمایه گذاری است که به شما اجازه می دهد تعداد زیادی از سهام یا اوراق قرضه فردی را یک مرتبه خریداری کنید.

ETFs با صندوق های سرمایه گذاری مشترک  به اسانی با هم اشتباه گرفته می شوند.

ETFs تجاری مانند یک سهام استاندارد در بازار سهام با نوسانات قیمت در حال انجام معاملات است که، می توان این نوسانات را مشاهده کرد.

بیشتر ETFs شناخته شده شاخص های بازار سهام را ردیابی می کنند، اما بسیاری از ETFs های مختلف از قیمت کالاها، ارزهای خارجی، و اوراق قرضه در میان گروه های مختلف دارایی ها پیروی می کنند. به زبان ساده، یک ETF صندوقی از دارایی های مختلف (سهام، نقره، نفت، اوراق بهادار مختلف و غیره) است.

علاوه بر ساخت سود سرمایه در ETFs، سرمایه گذاران نیز از سود توزیع شده در مبلغ دارایی ETF زمینه ای مانند سود سهام و نرخ بهره بهره مند می شوند.

ETFs گزینه خوبی برای افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری با بازده بالاتر اما با دانش مالی کمی هستند. چنین افرادی می توانند در شاخص های سهام شناخته شده سرمایه گذاری کنند، بدون نگرانی در مورد قیمت سهام شرکت خصوصی و یا عملکرد ان.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

یک صندوق مشترک در اصل دریایی از سهام و اوراق قرضه مختلف است که با سرمایه گذاری واحد، با هم گروه بندی شده اند.

مدیران صندوق دارایی های مختلف را به خرید سهام تشویق می کنند و روزانه قیمت سهام را تحت نوسانات قیمت هر دارایی درون صندوق دارایی، محاسبه می کنند.

سرمایه گذاری در یک صندوق مشترک با اوراق قرضه متفاوت است چرا که سرمایه گذاری مشترک نشان دهنده مجموعه ای از دارایی های مختلف است. سرمایه گذاران زمانی درآمد کسب می کنند که بتوانند سود سهام و بهره ی اوراق قرضه خود را از ان سرمایه گذاری مشترک به دست بیاورند.

دارایی های فروخته شده توسط این صندوق با قیمت بالاتر نیز سود سرمایه ای را ایجاد می کنند که توسط این صندوق به سهامداران خود توزیع می شود.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای افرادی که سرمایه ی زیادی دارند اما علاقه یا دانشی از دنیای مالی ندارد، بهتر است.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک توسط مدیران این صندوق ها مدیریت می شوند که حتی اگر صندوق متحمل زیان شود، خسارت پرداخت می شوند.

انواع دیگر سرمایه گذاری

اوراق بهادار ذکر شده در بالا رایج ترین فرم سرمایه گذاری هستند.

در اینجا افراد دیگری هستند که ما توصیه می کنیم نگاهی به کار ان ها بیاندازید:

املاک و مستغلات:

افرادی که با ابزارهای مالی راحت نیستند می توانند بازارهای متعارف تری مانند املاک و مستغلات را انتخاب کنند. اگر چه آن کار نیاز به پول نقد بیشتری دارد نسبت به اوراق قرضه و یا سهام.

برای کسانی که از بازار مسکن شناختی ندارند، شرکت هایی مثل RoofStock خانه هایی را برای فروش یا اجاره در اختیار می گذارند.

نکات کلی برای سرمایه گذاری آنلاین

در انتها به شما دو نقل قول فوق العاده می گوییم که زمانی که در رابطه با چگونگی سرمایه گذاری فکر می کنید، به کارتان می آید.

“سرمایه گذار باهوش یک رئالیست است که به خوش بینان می فروشد و از بدبینان می خرد.” -بنجامین گراهام

این یک قاعده کلی است که وقتی خرید و فروش در بازار وجود داشته باشد، نبض بازار می زند و برعکس.

 

“یکی امروز توی سایه نشسته چون یه نفر خیلی وقت پیش درخت کاشته” وارن بافت

همیشه به یاد داشته باشید  تا در رابطه با اهداف خود متمرکز باشید و  به دستاوردهای کوتاه مدت دل ندهید. سرمایه گذاری نیاز به صبر دارد.

به استراتژی خود پایبند باشید و دراز مدت فکر کنید. اگر سرمایه گذاری خود را در یک شرکت پایدار / سالم انجام دهید، دستاوردها نشان خواهند داد که چگونه در طی زمان این سرمایه گذاری ثمره خواهد داد.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.