دوشنبه , ۱۰ ام آذر ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۶:۱۴ بعد از ظهر به وقت تهران

رای ۱/۳ میلیون یورویی فیفا و استراماچونی علیه استقلال صادر شد

باشگاه استقلال تهران از پرونده شفر به پرونده آندره‌آ استراماچونی رسید. تنها یکی دو روز بعد از پرداخت پول شفر و باز شدن پنجره نقل‌و‌انتقالات این باشگاه، فیفا رای دیگری علیه استقلال صادر کرد که بر اساس آن باید یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو به استراماچونی بپردازد. با توجه به قیمت یورو در بازار ایران، رقمی که استقلال باید به حساب این مربی ایتالیایی واریز کند، حدود ۴۱ میلیارد تومان است! اما در این بین اتفاق عجیب دیگری رخ داده که انگار وزارت ورزش هم چشم خود را به روی آن بسته است.

https://www.dustaan.com/files/uploads/2019/12/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%A7%DA%86%D9%88%D9%86%DB%8C-2.jpg

 پول‌های هاپولی شده!
حدود یک ماه قبل علی فتح‌ا…‌زاده، مدیرعامل سابق استقلال دست به افشاگری درباره پول ناپدید شده در قرارداد استراماچونی زد. او گفت: «حساب ما با ایشان ۱۵۰‌هزار یورو مغایرت دارد. یعنی باشگاه می‌گوید ما پول را پرداخت کرده‌ایم ولی استراماچونی می‌گوید نه. باشگاه تاکیدش این است میزان پرداختی به او ۴۵۰ هزار یورو بوده ولی مربی ایتالیایی می‌گوید ۳۰۰ هزار یورو بیشتر دریافت نکرده است.» وقتی از فتح‌ا…‌زاده سوال شد این ۱۵۰ هزار یورو(حدود ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان) چه سرنوشتی داشته، بدون هیچ مکثی گفت: «دیگر معلوم است پول کجا رفته. به نظر من هاپولی شده!»
 فیفا هم طرف استراماچونی را گرفت
حالا با توجه به رای صادر شده از سوی فیفا، کاملا مشخص است ۱۵۰ هزار دلار ناپدید شده است.
در اسناد مالی باشگاه استقلال این پول به عنوان پول پرداختی به استراماچونی لحاظ شده ولی این مربی ایتالیایی در فیفا با سند و مدرک ثابت کرده ۳۰۰ هزار یورو از باشگاه استقلال گرفته نه ۴۵۰ هزار یورو. رای صادره هم به خوبی حکایت از این موضوع دارد. استراماچونی با استقلال قرارداد دو ساله به ارزش ۱/۵ میلیون یورو داشت. اگر قرار بود فیفا ۴۵۰ هزار یورو پرداختی طبق ادعای استقلال را می‌پذیرفت، قاعدتا رای مالی باید یک میلیون و ۵۰ هزار یورو می‌شد، نه یک میلیون ۳۰۰ هزار یورو. طبق خبرهای رسیده از داخل باشگاه، میزان حکم مالی استقلال با احتساب ۳۰۰ هزار یورو پرداختی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو بوده که ۱۰۰ هزار یورو هم به خاطر دیرکرد پرداخت پول به آن اضافه شده تا به یک میلیون و ۳۰۰ هزار یورو برسد. حالا این سوال پیش می‌آید که چرا  هیچکس حاضر نیست بررسی دقیقی روی ماجرای داشته باشد؟ وزارت ورزش هم همچنان با وجود ادعاهای مطرح شده، سکوت کرده و بیانیه رسمی صادر نمی‌کند.
 فقط تاسف
باشگاه استقلال بنا به ادعای احمد سعادتمند قرار بود با استراماچونی توافق کند و از مبلغ درخواستی او بکاهد ولی کاملا پیداست سفر او هم به ایتالیا کوچکترین سودی برای استقلال نداشته. اگر قرار بود استراماچونی با استقلال توافق هم کند بعد از اختلاف نظرهایی که بین او و باشگاه درباره مذاکرات اخیر پیش آمد، دیگر هیچ امیدی به حل مسالمت‌آمیز مشکل نبود. کاملا پیداست باشگاه استقلال کوچکترین اقدامی برای توافق با استراماچونی نکرد و حالا به چنین سرنوشتی محکوم شده است. نظری، سخنگو و عضو هیات مدیره استقلال هم با اظهارات تازه خود نشان می‌دهد انگار آنها خیلی ساده به موضوع نگاه می‌کنند:« واقعا جای نگرانی نیست. برخی‌ها مدعی بودند که اگر رای اعلام شود، باید در مدت کوتاه تمام مبلغ را پرداخت کنیم، اما اینگونه نیست! رای اولیه صادر شده و قابل تجدید‌نظر است. این مبلغ به واسطه اسنادی که وجود دارد، کم خواهد شد.
قبلا گفته می‌شد که استقلال برای این پرونده باید در مدت یک هفته حدود ۳ میلیون یورو پرداخت کند، اما حالا می‌بینیم که او درخواست مبلغ حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار یورویی کرده است. ضمن این‌که ما هنوز این فرصت را داریم که برای این پرونده به CAS شکایت کنیم.»  بهتاش فریبا، پیشکسوت استقلال اما با نگرانی در این باره می‌گوید: «چیزی جز تأسف عاید ما نمی‌شود. ما چندبار صحبت کرده‌ و گفته‌ایم که این مدیران باید بازخواست شوند. در همین پنج سال اخیر پنج، شش مدیرعامل به استقلال آمدند ولی هیچ‌کس به آنها نگفته این قراردادها چگونه منعقد شده است. بازیکن جوانی که سال گذشته قراردادش ۲۴۰میلیون تومان بوده امسال قرارداد ۲ میلیارد و ۴۰۰میلیون تومانی بسته است. وقتی کسی از این آقایان سؤال نمی‌کند چرا ما باید
صحبت کنیم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *