دوشنبه , ۱۱ ام اسفند ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۸:۲۶ بعد از ظهر به وقت تهران
آخرین ارسال ها

بهترین روش های خانگی برای درمان گل مژه

گل مژه یکی از مشکلات پوستی است که در محدوده چشم ایجاد شده و بسیار دردناک است. روشهای شیمیایی و دارویی زیادی برای درمان گل مژه وجود دارد اما در این مقاله شما را با روش های موثر خانگی آشنا می کنیم.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/Gradowka.jpg

درمان گل مژه با راهکار‌های خانگی

گل مژه، که در پزشکی به نام هوردلوم شناخته می شود، عفونت حاد غدد چربی پلک است که باعث ایجاد یک برآمدگی قرمز در پلک می شود. این عارضه ممکن است توسط باکتری ها به علت خاک، آرایش یا سایر مواد آلود کننده ایجاد شود.
برای جلوگیری از مبتلا شدن به گل مژه حتی الامکان از تماس دست های آلوده با چشم خودداری کنید. از لوازم مناسب برای آرایش چشم استفاده کنید. هرگز وسایل آرایش چشم یا اپلیکاتورها را با فرد دیگری به اشتراک نگذارید. اگر از لنز استفاده می کنید، از بهداشتی بودن آن مطمئن شوید.هیچ وقت بدون اینکه آرایش خود را پاک کنید به رختخواب نروید.
در نهایت اگر دچار گل مژه شده اید باید به دنبال درمانی مناسب برای آن باشید. اغلب، گل مژه در مدت ۷ الی ۱۵ روز درمان می شود، اما بیشتر افراد به علت ظاهر نامناسب و درد آن، به دنبال روشی برای درمان سریع تر آن می باشند. در این مطلب چندین روش خانگی برای درمان آسان و سریع گل مژه آورده شده است.

_ آب گرم برای درمان گل مژه

استفاده از کمپرس آب گرم یکی از بهترین روش های درمان گل مژه می باشد. گرما جریان خون را افزایش داده و باعث خشک کردن جوش شده و درد و التهاب آن را به مرور از بین می برد.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با آب گرم

آب گرم
پارچه تمیز کوچک (یا پنبه)

روش درمان گل مژه با آب گرم

پارچه را درون آب گرم بزنید. سپس آن را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. وقتی دمای پارچه قابل تحمل شد، پلک خود را بسته و آن را ۱۰ الی ۱۵ دقیقه (یا تا زمانی که پارچه خنک شود) روی چشمان خود بگذارید. این کار را چندین بار در روز تکرار نمایید.

_ دانه گشنیز برای درمان خانگی گل مژه

دانه گشنیز دارای خاصیت ضد التهابی است که می تواند به کاهش درد، قرمزی و تورم کمک کرده و طی مدت زمان کمی احساس بهتری ایجاد نماید.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با دانه گشنیز

دانه گشنیز یک قاشق چایخوری
آب یک فنجان

http://www.koodakonline.com/media/46/3116d4037e9d42f39e23eb816ec8a10b/3116d4037e9d42f39e23eb816ec8a10b.jpg

روش درمان گل مژه با دانه گشنیز

دانه گشنیز و آب را درون یک ظرف ریخته و روی اجاق بگذارید تا به جوش آید. سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا گرمای آن از بین برود. از این عصاره برای شستشوی چشم و منطقه آسیب دیده استفاده کنید. این روش را دو یا سه بار در روز تا زمانی که اثر گل مژه از بین برود تکرار کنید.

_ شامپو بچه مؤثر در درمان گل مژه

برای بهبود سریع گل مژه، لازم است منطقه آسیب دیده را مرتبا تمیز نمایید. بهتر است اینکار را با یک شوینده ملایم مانند شامپو بچه انجام دهید.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با شامپو بچه

آب گرم یک فنجان
شامپو بچه چند قطره
پنبه توپی

روش درمان گل مژه با دانه گشنیز

شامپو بچه را به یک فنجان آب گرم اضافه کرده، آن را هم بزنید تا کاملا رقیق شود. پنبه را درون محلول زده و به آرامی روی منطقه آسیب دیده بزنید. سپس آن را با آب گرم بشویید. بعد از آن به مدت ۵ دقیقه از کمپرس آب گرم استفاده نمایید. می توانید اینکار را چندین بار در روز انجام دهید.

_ استفاده از سیب زمینی برای درمان خانگی گل مژه

سیب زمینی یکی دیگر از داروهای مورد استفاده در خانه برای درمان گل مژه است. سیب زمینی باعث رطوبت چشم شده و درد و التهاب را کاهش می دهد.

مواد مورد نیاز برای درمان خانگی گل مژه با  سیب زمینی

سیب زمینی متوسط یک عدد
پارچه تمیز

روش درمان خانگی گل مژه با سیب زمینی

سیب زمینی را پوست گرفته و رنده کنید. سپس آن را در یک پارچه تمیز ریخته و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پلکتان بگذارید. این کار را دوبار در روز تکرار به مدت یک هفته تکرار کنید.

_ چای سبز دارای ترکیبات ضد التهابی برای درمان گل مژه

چای سبز دارای ترکیبات طبیعی ضد التهابی و آنتی اکسیدان است که می تواند به کاهش درد و التهاب گل مژه کمک کند.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با چای سبز

کیسه چای سبز یک عدد
آب گرم یک فنجان

روش درمان گل مژه با چای سبز

کیسه چای سبز را چند دقیقه در آب گرم بگذارید. سپس آن را فشاردهید تا آب اضافی گرفته شود. چشمانتان را ببندید و کیسه چای مرطوب را روی پلک آسیب دیده گذاشته و کمی فشار دهید. پنج دقیقه نگه دارید. این روش را چند بار در روز تکرار کنید تا زمانیکه اندازه گل مژه کاهش یابد و هیچ دردی نداشته باشد. این راه حل می تواند با کیسه های چای سیاه هم انجام شود.

_ زردچوبه ضد عفونی کننده عالی برای درمان گل مژه

زردچوبه یک ضد عفونی کننده عالی و سریع برای اغلب عفونت های موضعی می باشد. زردچوبه باعث از بین رفتن باکتری های بیماری زا و التهاب شده و به خوبی به درمان گل مژه کمک می کند.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با زردچوبه

زردچوبه یک قاشق غذاخوری
آب دو فنجان

روش درمان خانگی گل مژه با زردچوبه

زردچوبه و آب را در ظرفی با یکدیگر مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید. اجازه دهید تا جوش بیاید و مخلوط به نصف مقدار کاهش یافته و غلیظ شود. سپس صبر کنید تا خنک شود و برای شستشو پلک، روزی دو تا سه بار استفاده نمایید.

_ میخک برای درمان گل خانگی مژه

میخک به دلیل ویژگی آنتی باکتریالی که دارد، می تواند از عفونت های چشمی جلوگیری کند. میخک مانند مسکنی برای عارضه درد و سوزش پوستی عمل کرده و یک درمان موثر برای گل مژه می باشد.

مواد مورد نیاز برای درمان خانگی گل مژه با میخک

میخک ۵ عدد
آب یک لیوان
پارچه تمیز

روش درمان خانگی گل مژه با میخک

میخک ها را به مدت ۱۰ دقیقه درون آب بخیسانید. سپس میخک را فشار دهید. یک پارچه تمیز را درون این آب زده و آب اضافی آن را بگیرید. سپس آن را دو تا سه بار در روز برای مدت چند دقیقه روی پلک آسیب دیده نگه دارید.

_ استفاده از پیاز برای درمان گل مژه

پیاز دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. با وجود اینکه استفاده از آن می تواند باعث ایجاد سوزش شود، اما روند بهبود را سرعت می دهد. پیاز درد ناشی از گل مژه را به خوبی کاهش داده اما ممکن است به طور کامل گل مژه را از بین نبرد.
پیاز را حلقوی برش زده و آن را چند دقیقه روی گل مژه قرار دهید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید. یکی دیگر از روش های استفاده از پیاز، ریز ریز خورد کردن آن است به طوریکه اشک چشم به دلیل تند بودن پیاز درآید. اینکار باعث خارج کردن گرد و غباری که ممکن است عفونت ایجاد کند، می شود و درد را به خوبی کاهش می دهد.

_ روغن نارگیل برای درمان گل مژه

روغن نارگیل پوست را هیدراته کرده و تورم را کاهش می دهد. همچنین باکتری هایی که باعث عفونت چشم می شوند را از بین می برد.

مواد مورد نیاز برای درمان گل مژه با روغن نارگیل

روغن نارگیل
پنبه توپی

روش درمان گل مژه با روغن نارگیل

برای اینکار ابتدا چشم آسیب دیده را با آب تمیز بشویید. روغن نارگیل را به آرامی گرم کنید و آن را با استفاده از پنبه روی گل مژه بزنید. در طول روز این روش را چندین بار تکرار کنید.

_ از عسل برای درمان خانگی گل مژه استفاده کنید

استفاده از عسل یکی از قدیمی ترین درمان های خانگی گل مژه به حساب می آید. خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد آلرژی آن برای درمان بیماری های پوستی به خصوص چشم مفید است. عسل یک نرم کننده عالی است و باعث مربوط ماندن پوست می شود. این ویژگی عسل می تواند در درمان موثر این عارضه بسیار مفید باشد.

مواد مورد نیاز برای درمان خانگی گل مژه با عسل

عسل سه قاشق غذاخوری
آب گرم دو فنجان

روش درمان گل مژه با عسل

عسل را درون آب ریخته و به خوبی هم بزنید. سپس منطقه آسیب دیده را با آن شستشو دهید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید.

منبع : ۲nafare.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *