ارسال شده در مجله خبری دوستان - کد مطلب : 322048

ابتلا به سندرم متابولیک که سندرم مقاومت به انسولین و سندرم «ایکس» نیز نامیده می‌شود به این معناست که شما همزمان مبتلا به بیش از سه نارسایی مرتبط با متابولیسم هستید. این نارسایی‌ها عبارتند از: چاقی به‌ویژه چاقی شکمی (چاقی سیبی‌شکل).

www.dustaan.com - درمان چاقی با جراحی متابولیك

افزایش فشار خون سیستولیک (بالاتر از ١٢٠میلی‌متر جیوه) یا فشار دیاستولیک (بالاتر از ٩٠ میلی‌متر جیوه).

سطوح افزایش یافته تری‌گلیسرید و سطوح پایین کلسترول خوب.

مقاومت به انسولین. انسولین هورمونی است که به تنظیم مقادیر قند خون کمک می‌کند. هرچه به اجزای بیشتری از سندرم متابولیک مبتلا باشید، به میزان بیشتری سلامت شما در معرض خطر است.
سندرم متابولیک نوعی ناهماهنگی هورمونی است. در نتیجه آن چاقی، دیابت نوع دوم، فشار خون و عملکرد نامناسب سوخت‌وساز کلسترول ایحاد می‌شود. سندرم متابولیک (سندرم سوخت‌وساز) می‌تواند باعث بیماری‌های قلبی و عروقی شود.
البته غیر از دو پیامد اصلی‌اش یعنی دیابت و بیماری‌های قلبی – عروقی با عوارض بسیار دیگری همچون کبد چرب،‌ استئاتوز کبدی، سیروز کبدی، نارسایی مزمن کلیه، آلبومینوری، هیپریوریسمی و نقرس، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و سندرم آپنه هنگام خواب نیز مطرح است.
در هر حال هنوز خط مقدم درمان سندرم متابولیک اصلاح‌ شیوه زندگی یعنی داشتن برنامه‌ غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم در جهت کاهش وزن است و در صورت بروز نیاز به مصرف دارو کارآمدترین دارو متفورمین بوده است. در موارد چاقی شدید که به روش‌های فوق پاسخ ندهد درمان جراحی کمک‌کننده خواهد بود.
تمام روش‌های استاندارد جراحی چاقی مانند اسلیو معده و انواع بایپس معده باعث کنترل و بهبود قابل توجه دیابت تیپ دو، فشار خون و چربی خون در افراد چاق می‌شود؛ لذا به جراحی چاقی جراحی متابولیک گفته می‌شود.
از آنجا که ثابت شده است درمان طبی در مقایسه با جراحی متابولیک دارای عوارض بیشتر درازمدت و کنترل ضعیف‌تر قند خون است امروزه جراحی متابولیک به‌عنوان یکی از درمان‌های قطعی دیابت تیپ دو مطرح است. باید توجه داشت جراحی متابولیک روش‌های مختلفی دارد و بسته به شرایط و وضعیت بیمار به طرق مختلف انجام می‌شود.

به این پست امتیاز دهید
پربیننده ترین مطالب روز

به اشتراگ بگذارید!
  تلگرام لینکداین توئیتر پینترست واتس آپ کلوب فیسبوکــ فیسنما

تگ ها

/ مجله دوستان
انتشار یافته : ۰
 

شما می توانید دیدگاه خود را در خصوص پست بالا برای نمایش در سایت در کادر زیر وارد کنید.

 

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.