چهارشنبه , ۱۲ ام بهمن ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۳:۳۸ بعد از ظهر به وقت تهران

خوراکی های انرژی زا برای درس خواندن

سلامت بدن به خصوص سلامت مغز می تواند تاثیر بسزایی روی عملکرد تحصیلی بگذارد و به کسب نمرات بهتر و پیشرفت علمی کمک زیادی کند، یکی از کلیدهای حفظ سلامت مغز رژیم غذایی سالم است و برخی خوراکی های خاص تاثیر خوبی روی تقویت عملکرد ذهنی به خصوص در ایام امتحانات دارد. همراه ما باشید با معرفی هفت خوراکی نیرو زا برای مغز:

خوراکی های نیروزا برای بهبود عملکرد مغز

     آب

سلول‌های مغز دو برابر بیشتر از سلول‌های دیگر بدن به انرژی نیاز دارند و آب به تامین این انرژی کمک زیادی می‌کند. به همین دلیل توصیه شده همیشه بعد از افطار و  هنگام مطالعه یک بطری آب معدنی کنار خود داشته باشید.
     شکلات تلخ و کاکائو
مصرف کاکائو می‌تواند به کاهش خستگی ذهنی، بهبود جریان خون در مغز، تقویت حافظه و کاهش زمان واکنش در امور ذهنی کمک کند. کاکائو دارای بالاترین مقدار فلاونوئید (از نظر وزنی) در میان مواد غذایی مختلف است، به همین دلیل محصولات به دست آمده از کاکائو مانند شکلات جایگاه خوبی در رژیم‌های غذایی سرشار از فلاونوئید دارد و مصرف محصولات کاکائویی غنی از فلاونوئید می‌تواند تاثیر خوبی در سلامت مغز داشته باشد. فلاونوئیدها می‌توانند از سد خونی مغزی محافظت کننده مغز عبور کنند و روی مناطقی از مغز که حافظه و توجه را کنترل می‌کند اثر بگذارند.
     آجیل‌ها
آجیل‌ها سرشار از مواد مغذی ضروری برای سلامت مغز از جمله ویتامین E و روی هستند و به عنوان انتخابی عالی برای میان وعده‌های حین مطالعه شناخته شده‌اند. آجیل‌ها منبع سرشار چربی، پروتئین و فیبر سالم هستند و به خصوص برای زمان‌هایی که نیاز به مطالعه طولانی مدت  است  مناسب  اند و به بهبود جنبه‌های خاصی از عملکرد مغز و همچنین بهبود وضعیت روانی کمک می‌کنند.
     توت ها
توت سرشار از ترکیبات مختلف است که به سلامت مغز، افزایش کارایی و عملکرد علمی کمک می‌کند و توت‌هایی همچون بلوبری، توت فرنگی و توت سیاه ترکیبات مفید به خصوص فلاونوئیدهایی به نام آنتوسیانین‌ها را در خود گنجانده‌اند که گفته می شود با افزایش جریان خون در مغز، محافظت در برابر التهاب و بهبود مسیرهای سیگنالینگ، عملکرد ذهنی را بهبود می‌بخشند.
     غلات کامل
غلات کامل سرشار از ویتامین E  است که برای مغز بسیار مفید است. از جمله غلات کامل می‌توان به برنج قهوه‌ای، جو، گندم بلغور، بلغور جو دوسر، نان غلات کامل و ماکارونی سبوس‌دار اشاره کرد.
     مرکبات
مرکباتی چون پرتقال و گریپ‌فروت هم  مانند توت‌ها سرشار از فلاونوئیدها از جمله هسپریدین، نارینژین، کوئرستین و روتین هستند که یادگیری و حافظه را تقویت و از سلول‌های عصبی در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کنند که برای پیشگیری از زوال ذهنی مفید است. مرکبات تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد ذهن  می گذارد و مصرف آن‌ها به عنوان میان وعده حین مطالعه یا قبل از امتحان توصیه می‌شود. پیشنهاد می‌شود مرکبات و آب آن‌ها را با یک منبع خوب پروتئین و چربی‌های سالم مانند مخلوط مغزها ترکیب کنید تا میان وعده سیر کننده‌تری داشته باشید.
     سبزیجات قرمز، سبز، نارنجی
به طور کلی مصرف سبزیجات عملکرد مغز را بهبود می بخشد و با سلامت عمومی بدن همراه است اما سبزیجات قرمز، سبز و نارنجی از جمله فلفل، هویج و کلم بروکلی حاوی انواع مختلفی از ترکیبات گیاهی مفید از جمله رنگ دانه‌های کاروتنوئیدی است که برای ذهن و مغز مفید است.
کاروتنوئیدهای لوتئین و زاکسانتین در شبکیه چشم جمع  می شود و این تجمع ارتباط معناداری با عملکرد مغز و توانایی فکر کردن دارد. در حالی که پایین بودن سطح این تجمع می‌تواند عملکرد ذهنی افراد را کاهش  دهد و تاثیر منفی روی ذهن، حافظه و زمان واکنش داشته باشد. سبزیجات سرشار از لوتئین و زاکسانتین شامل کلم، جعفری، اسفناج، ریحان، نخود فرنگی، تره فرنگی، کاهو، هویج، کلم بروکلی و فلفل سبز و قرمز  است.
منبع: healthline
۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *