شنبه , ۲۸ ام فروردین ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۴:۰۷ قبل از ظهر به وقت تهران

تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین

با وجود اینکه سازمان تعزیرات حکومتی با صدها مشکل اعم از نبود بازرس، ضعف قانون و همکاری نکردن دستگاه های مسئول برای برخورد با متخلفین روبرو است با ایجاد مشاغل اینترنتی ابعاد جدیدی از تخلفات در برابر تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.

از شاه میگوی ۱۶۰ هزار تومانی تا خرمالوی ۱۵ هزار تومانی از قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین است. تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین
خبرگزاری تسنیم: در حالی که سازمان تعزیرات حکومتی برای برخورد با واحدهای صنفی متخلف در حوزه‌های مختلف با ده‌ها مشکل اعم از ضعف قانون، نبود بازرس و همکاری‌نکردن دستگاه‌های مسئول در کشف و اعلام تخلف روبه‌رو است، با روی کار آمدن مشاغل اینترنتی، ابعاد جدیدی از تخلفات صنفی نیز پیش روی مسئولان سازمان تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.

بررسی شکایت و بازرسی از شرکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توسط تعزیرات الزاما باید با حضور کارشناس و بازرس اداره کل “صمت” (صنعت، معدن و تجارت) باشد و تا زمانی که بازرس صمت گزارش را ارائه نکرده باشد، تعزیراتی‌ها توانایی برخورد با تخلف را ندارند.

با فرض برخورد تعزیراتی با تخلف عیان و آشکار واحدهای صنفی در حوزه‌های مختلف، به دلیل بازدارنده نبودن قانون تعزیرات، نه شاکی امیدی به رسیدگی و حتی طرح شکایت دارد و نه متخلف ترس و واهمه‌ای از برخورد؛ اما به هرحال بودن چنین رسیدگی‌های قطعا از نبود آن بهتر است.

مسئله فعلی، شروع به کار مارکت‌های اینترنتی است که با ادعای آسان‌ و ارزان‌تر کردن فرآیند خرید و تحویل رایگان اجناس خریداری‌شده به شهروندان، سعی دارند سبد خرید مردم را به سمت خود بکشانند، اما در غیاب رصد فعالیت این مارکت‌ها، ضرر قابل توجهی بابت گران‌فروشی بسیاری از کالاها نصیب مردم می‌شود.

نگاهی گذرا به قیمت برخی کالاهای ارائه شده در این مارکت‌های آنلاین نشان‌دهنده گران‌فروشی عجیبی است که سرنخ آن را یا باید در ناتوانی تعزیراتی و بی‌تفاوتی صمتی‌ها جست‌وجو کرد یا در عقیده برخی مسئولان در آزادسازی قیمت‌ها و تعیین نرخ کالا در بازار؛ که دلیل این تخلفات هرکدام باشد، مهم این است که ضرر آن متوجه جیب و سفره مردم می‌شود.

یکی از این سوپرمارکت‌های آنلاین، این روزها اقلام و کالاهای موجود در سایت خود را با اختلاف بعضا زیادی نسبت به فروشگاه‌های سطح بازار به فروش می‌رساند و خبری از رسیدگی تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف‌کننده و اداره کل صنعت،معدن و تجارت به این تخلفات نیست.

در این سوپرمارکت آنلاین، در بخش فروش میوه، قیمت‌هایی را برای برخی میوه‌ها تعیین کرده که نرخ آنها در سطح بازار و نرخ مصوب در میدان مرکزی میوه‌وتره‌بار فاصله‌ای نجومی است. به عنوان مثال، در حالی که نرخ‌نامه سازمان میادین و میوه‌وتره‌بار شهرداری قیمت خرمالوی شمال را امروز (۱۱ آذر ۹۶) بین ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان قیمت‌گذاری کرده است، قیمت آن در این سوپرمارکت آنلاین، ۱۵ هزار تومان تعیین شده است.

همچنین قیمت انار در این سایت برای ۴ عدد، ۲۰ هزار تومان و در بخش دیگر برای هر کیلو ۱۴۵۰۰ تومان تعیین شده است.

اما در بخش پروتئین این سایت نیز با شکل دیگری از این گران‌فروشی‌های نجومی روبه‌رو می‌شویم، جایی که شاه‌میگو را که در سایت رسمی اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران ۶۵۵۰۰ تومان تعیین شده است اما در این مارکت‌آنلاین هرکیلو شاه‌میگو ۱۶۰۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

قیمت‌های عجیب این سوپرمارکت آنلاین، صرفا محدود به میوه و مواد پروتئینی نیست و در بخش‌های دیگر آن هم می‌توان قیمت‌های نجومی را مشاهده کرد.

تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین
تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین
تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین
تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین
تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین

تصاویر : قیمت های نجومی یک سوپرمارکت آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *