کد خبر: 3075تاریخ انتشار : ۷:۴۱:۲۲ - سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲

www.dustaan.com بیانیه آمریکا درباره لغو تحریم ها علیه ایران

بیانیه آمریکا درباره لغو تحریم ها علیه ایران

 وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای جزئیات لغو تحریم های واشنگتن علیه ایران بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو را منتشر کرد.

در بیانیه آمده است آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نمود که ایران به تعهدات خود بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو عمل کرده است.

در این بیانیه تصریح شده است بر اساس این گزارش برای گروه 1+5 معلوم شد که ایران به تعهدات خود عمل کرده و آمریکا و اتحادیه اروپا نیز در راستای عمل به تعهدات خود بخشی از تحریم را لغو می کند.

این بیانیه می افزاید، ایران قدم های محکم و قابل تایید در بحث برنامه های هسته ای خود برداشته است و این گام های بسیار مهمی برای رسیدن به راه حلی دیپلماتیک به منظور رفع نگرانی های کنونی می باشد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اضافه کرده که مذاکرات پیش رو برای رسیدن به توافق نهایی بسیار مشکل و سخت خواهد بود اما اقدامات امروز نشان می دهد که یک فرصت بی سابقه برای رسیدن به تفاهم از مسیر مذاکره به دست آمده است.

این بیانیه می افزاید بخشی از لغو تحریم ها مربوط به فعالیت های تجاری شامل صادرات فراوردهای پتروشیمی، خرید و فروش طلا، قطعات هواپیما و خودرو، جلوگیری از تلاش ها برای کاهش صادرات نفت ایران است که به کشورهایی مانند، چین، کره جنوبی، تایوان، هند فروخته می شود.

بیش از چهارمیلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران نزد بانک های خارجی آزاد خواهد شد، تعیین یک مسیر برای مبادلات ارزی بین ایران و کشورهای 1+5 به منظور تامین نیازهای انسان دوستانه، تا سقف 400 میلیون دلار برای دانشجویانی که در خارج از کشور قرار می دهند.

ایران و گروه 1+5 بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو از امروز وارد اجرای فاز اول تعهدات خود شدند.

کارشناسان اجرای این مرحله را بسیار مهم و تاثیرگذار می دانند زیرا اجرای دقیق آن می تواند بستر مناسب تری برای رسیدن به توافق نهایی فراهم کند.

منبع : ایسنا

 

پربیننده ترین مطالب روزhttps://www.dustaan.com/?p=3075


به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس فیسبوکــ فیسنما

برچسب ها


انتشار یافته : 0