سه شنبه , ۴ ام آذر ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۳:۵۱ قبل از ظهر به وقت تهران

برای اولین بار سامانه باور ۳۷۳ با پرتابی موفق، عملیاتی شد

در روز آخر رزمایش پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹ ، برای اولین بار، سامانه راهبردی و بومی باور ۳۷۳ یک پهپاد دشمن فرضی را به عنوان یک هدف دور ایستا از فاصله بسیار دور در قلب کویر مرکزی ایران با موفقیت هدف اصابت قرار داد، روزی تاریخی که نوید ظهور یک مدافع بسیار حیاتی برای حراست از آسمان کشورمان را می دهد و با توجه به بومی بودن آن می تواند بسیاری از مشکلات نمونه های خارجی را نیز نداشته باشد .

برای اولین بار سامانه باور 373 با پرتابی موفق، عملیاتی شد

به گزارش خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ارتش، در اجرای مرحه آخر رزمایش و با تهاجم هواگردهای راهبردی و دور ایستای نیروی حمله‌ور، سامانه پدافند هوایی بومی باور ۳۷۳ برای نخستین بار در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور با موفقیت هدف مد نظر را که سطح مقطع راداری بسیار پایینی داشت، کشف و شناسایی کرد و با شلیک از فاصله دور هدف اصابت قرار داد.به گفته سخنگوی رزمایش، فاصله انهدامی هدف مذکور، رکورد جدیدی در مقابله  دورایستا با اهداف هوایی در بین تمامی سامانه های پدافند هوایی کشور بود. نکته مهم این جاست که این کار نه توسط سامانه برد بلند روسی اس-۳۰۰ بلکه توسط سامانه بومی باور با موفقیت صورت گرفت.به نوشته تسنیم،بر اساس اطلاعات صفحه نمایش کاربری و فیلم پخش شده در بخش خبری صدا و سیما سامانه باور-۳۷۳ انهدام هدف مذکور در فاصله بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ کیلومتری و به طور تخمینی در فاصله ۱۳۵ کیلومتری صورت گرفته است.همچنین در این رزمایش رادارهای قدیر، مراقب و بشیر نیروی پدافند هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه، اهداف پروازی بر فراز منطقه عمومی رزمایش شامل جنگنده‌های با سرنشین و بدون سرنشین نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه را که از پایگاه‌های مختلف به پرواز درآمده بودند با موفقیت کشف و شناسایی کردند و اطلاعات اهداف پروازی کشف شده را در اختیار شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار دادند.

فرا خبر

باور ۳۷۳ چه ویژگی هایی دارد ؟
سامانه راهبردی و بومی باور ۳۷۳ نخستین سامانه پدافند هوایی ارتفاع و بردبلند کشور و خودکششی است که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران طراحی و ساخته شده ‌است  که مرداد سال گذشته با حضور رئیس جمهور رونمایی شد. ماجرای ساخت این پدافند به سال ۸۷ بر می‌گردد. درست زمانی که در روسیه با روی کار آمدن دیمیتری مدودف از تحویل سامانه اس ۳۰۰ خریداری شده ایران خودداری شد و دانشمندان جوان ایرانی در روز ولادت رسول اکرم (ص) دست به کار شدند و برای این که باور کنند که ما می‌توانیم، نام «باور» را برای آن انتخاب کردند. عدد ۳۷۳ را هم که ابجد یکی از القاب رسول اکرم(ص) است به آن اضافه کردند. سامانه باور ۳۷۳ از هر لحاظ پیشرفته‌تر از سامانه‌هایی همچون اس ۳۰۰ بوده اما نکته قابل توجهی که این سامانه را از بقیه متمایز می‌کند، توانایی حمل و شلیک انواع موشک‌ها در بردهای مختلف است، به گونه‌ای که اگر اس ۳۰۰ در برخی موضوعات خلأ داشت، در باور ۳۷۳، این خلأها برطرف شده و طراحی مفهومی روی آن انجام گرفته و در همین زمینه وزارت دفاع پیش‌بینی کرده که این سامانه با دو یا سه نوع موشک در لایه‌های مختلف بتواند وارد عمل شود و توانایی درگیری با اهداف متنوع دارد.موشک مورد استفاده در این سامانه از نوع صیاد ۴ و مجهز به یک سیستم مانورپذیری پیشرفته است. همه اجزای سامانه باور- ۳۷۳ بر خودروهای ظفر و ذوالجناح سوار می‌شوند و متحرک هستند . سامانه موشکی باور ۳۷۳ از فاصله ۳۵۰ کیلومتری هدف را شناسایی و از ۲۵۰ کیلومتری رهگیری می کند و توانایی هدف‌گیری از فاصله ۲۰۰ کیلومتری، تا ارتفاع ۲۷ کیلومتر را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *