کد خبر: 250187تاریخ انتشار : ۱۰:۵۴:۲۰ - سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

سود ۳میلیارد تومانی در یک سال ثمره فعالیت یک کارآفرین ۲۶ ساله‌ای است که در حال حاضر پرورش ۱۲۰۰ تن ماهی کپور را در دست دارد و اکنون در انتظار سود ۴ میلیارد تومانی برای سال ۹۷ هست و برای ۲۵۰ نفر اشتغال زایی کرده است.

www.dustaan.com با پرورش این ماهی یک ساله میلیاردر شوید!

خبرگزاری تسنیم: «درس خوانده ام، اما بیکارم» جمله‌ای است که اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی به زبان می‌آوردند. اما برخی از کارآفرینان هستند که با فعالیت‌های تولیدی برای خود کسب و کاری دست و پا کرده اند. جوانان بیکار و بی پولی که ترجیح می‌دهند منتظر کار پشت میز نشینی نباشند و خودشان کاری دست و پا کنند.

احمد زائری، پرورش دهنده ماهی از همین گروه از افراد است که در گفت: وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره فعالیتش می‌گوید: زیستگاه اصلی ماهی کپور در چین است، اما به دلیل رشد سریع، زندگی گله پذیر، امکان تکثیر مصنوعی و کیفیت مطلوب گوشت به عنوان مطلوب‌ترین ماهی پرورشی جهان معرفی و در تمام جهان تکثیر و پرورش داده می‌شود. از ویژگی‌های بارز ماهی کپور، پذیرش شرایط گرماست. ماهی کپور در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد به بالا به خوبی تغذیه می‌کند و رشد و تکثیر می‌یابد. بهترین شرایط رشد آن‌ها در دمای ۲۸-۲۵ درجه سانتی گراد محقق می‌شود. در دمای ۱۲ درجه سانتیگراد سرعت فرآیند تبدیل غذا به گوشت در ماهی‌های کپور کاهش می‌یابد و در دمای ۴ درجه سانتیگراد به خواب زمستانی فرو می‌روند.

زائری درباره نحوه ورودش به عرصه پرورش ماهی کپور افزود: دانش آموخته رشته ریاضیات هستم، اما به کار تولیدی و ایستادن روپای خود، علاقمند بودم. علاقه‌ای به زندگی کارمندی و حقوق بگیری ندارم. به دنبال کار تولیدی بودم و در همین حین با تأکیدات عمومی رهبر انقلاب بر امر اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی و افزایش تولید ملی مواجه بودم که انگیزه‌های من را افزایش می‌داد. با مطالعاتی که انجام دادم نهایتاً به عرصه پرورش ماهی کپور رسیدم.

زائری درباره میزان تولید ماهی کپور و سود حاصله از آن در مجمع تولیدی اش، اظهار می‌کند: در حال حاضر مشغول پرورش ۱۲۰۰ تن ماهی کپور هستم. حدود ۸ ماه طول می‌کشد تا بچه ماهی‌های کپور به وزن ۱ کیلو گرم برسند. قیمت هر کیلو ماهی کپور در بازار داخل حداقل ۱۳ هزار تومان است. این بدین معنی است که پس از رشد کافی ماهی ها، از فروش آن‌ها در بازار ۱۴ میلیارد تومان بدست می‌آورم که حداقل ۳ میلیارد تومان آن سود خالص است. ماهی کپور بازار بسیار خوبی در داخل دارد و هیچ نگرانی بابت فروش آن ندارم.

این فعال اقتصاد مقاومتی می‌گوید، ماهی کپور را می‌توان به عراق و کشور‌های حاشیه خلیج فارس و حتی روسیه صادر کرد. اما عراق که همسایه ما است ما راتحریم کرده است و در حال حاضر اگر بخواهیم به عراق صادرات داشته باشیم باید حدود ۷۰ میلیون تومان عوارض پرداخت کنیم، چرا که ابتدا باید به کردستان و سپس به عراق بفرستیم.

وی با تأکید بر اینکه صادرات هر ۳۰ کیلو ماهی کپور به کشور‌های همسایه معادل یک بشکه نفت برای کشورمان ارز آوری دارد اظهار می‌کند: برای پرورش ۴ هزار تن آمادگی داریم. علاوه بر آن اشتغال زایی‌هایی که داشتیم توانستیم برای تعداد زیادی مجدداً اشتغال زایی کنیم.

این کارآفرین درباره مشکلات متعدد در پرورش ماهی می‌گوید:استان هرمزگان به دلیل استعداد بالقوه خدادای می‌تواند قطب اقتصاد مقاومتی در جنوب کشور باشد. اما متاسفانه بیشتر جوانان بعد از دریافت دیپلم، برای کارگری به شهر‌های بزرگتر مهاجرت می‌کنند. هیچکس به آن‌ها نمی‌آموزد که چگونه می‌توانند روی پای خودشان بایستند و با استفاده از نعمت‌های خدادادی تولید ثروت کنند. پرداخت وام‌های خوداشتغالی در کنار آموزش کارآفرینی به صورت بومی می‌تواند بسیاری از جوانان را از کارگری به کارآفرینی سوق دهد. من کار تولید را با وام ۴۰ میلیون تومانی بسیج سازندگی شروع کردم، اما لازم است همه دستگاه‌ها به فکر اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی باشند. من آماده ام تا به صورت رایگان پرورش ماهی کپور را به صورت عملی به جوانان علاقمند هرمزگانی آموزش دهم.

وی درباره مشکلاتش هم گفت: متأسفانه امسال سرمایه گذاری بسیاری کردیم، اما کم آبی و کمبود باران باعث شد که بخش زیادی از ماهی‌ها از بین رفت. متأسفانه هیچ بیمه‌ای هم نداشتیم و این خسارت ما جبران نشد.


پربیننده ترین مطالب روزبه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.