کد خبر: 103475تاریخ انتشار : ۱۱:۳۴:۰۲ - پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵

اکثر مبتلایان به ویروس ایدز (HIV) در کشورمان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال قرار دارند و این خود یک زنگ خطر جدی به شمار می رود.

www.dustaan.com اکثر مبتلایان به ایدز در چه گروه سنی قرار دارند؟

کارشناس برنامه ایدز کلینیک رفتاری مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: بیشتر بیماران جدید مبتلا به ویروس ایدز (HIV) در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال قرار دارند و این خود یک زنگ خطر جدی به شمار می رود.

به گزارش ایرنا، فیروزه کاویانی کیا افزود: با توجه به اینکه آمیزش جنسی بدون رعایت نکات پیشگیرانه یکی از عمومی ترین راه های انتقال آلودگی به بیماری ایدز است، آن بخشی از جامعه که به لحاظ جنسی از سایرین فعال تر است، در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

وی، ورود از دوران کودکی به نوجوانی و بلوغ را با توجه به شدت احساسات و آسیب پذیری یکی از دشوارترین مراحل زندگی بشر دانست و اضافه کرد: احتمال اینکه نوجوانی خود را در معرض ابتلا به بیماری های آمیزشی و ایدز بداند، خیلی کم بوده و به همین دلیل هم احتمال اینکه خود وی برای مشاوره، آزمایش و دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مراجعه کند بسیار کم است زیرا بسیاری از نوجوانان به هیچ عنوان از ابتلای خود به این بیماری، خبر ندارند.
کاویانی کیا ادامه داد: امروزه، شیوع افزاینده مصرف مواد روان گردان و محرک به معضلی بسیار جدی اجتماعی و سلامتی تبدیل شده زیرا مصرف مواد محرک و شیشه، علاوه بر افزایش چشمگیر رفتارهای پرخطر از جمله رفتارهای پرخطر جنسی، منجر به آسیب‌های برگشت ناپذیر مغزی و روانی می شود.
وی یادآور شد: مصرف مواد روان گردانی چون شیشه، کریستال و اکستاکسی موجب افزایش شدید میل جنسی بدون اراده، افزایش تماس های جنسی با فرد دیگر غیر از همسر، افزایش تماس جنسی با همجنس و تماس جنسی گروهی می شود و در نهایت، خطر ابتلا به بیماری ایدز را افزایش می دهد.
کاویانی با تاکید بر این نکته که حوزه سلامت، وابسته به هیچ دستگاهی نیست و تمام اطلاعات افراد مراجعه کننده به طور کامل محرمانه باقی می ماند، افزود: این افراد به هیچ عنوان مورد قضاوت قرار نمی گیرند و به افرادی که احتمال می دهند به این بیماری مبتلا شده اند یا از ابتلای خود یقین دارند توصیه می شود برای دریافت خدمات به این مرکز مراجعه کنند.
کارشناس مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مراکز بهداشت شهید بلندیان اضافه کرد: این مرکز آماده ارائه خدمات آموزشی، مشاوره، پیشگیری، مراقبت و درمان گروه های در معرض خطر، پرخطر و افراد آلوده و بیمار مبتلا به ویروس اچ آی وی است.


پربیننده ترین مطالب روزبه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.