شنبه , ۱۳ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۱:۱۴ بعد از ظهر به وقت تهران

انواع سردرد و راه های درمان آن را بهتر بشناسید

نوع سردرد خود را بشناسید تا راحت تر درمانش کنید!

انواع سردرد

سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن، سردرد خوشه‌ای و سردرد مزمن روزانه. سردردهای ثانویه علل و پاتولوژیهای متعددی دارند.

بخش بزرگی از سردردها عصبی‌اند، حدود ۹۸ درصدشان خوش‌خیم و قابل بهبودند و یک تا دو درصد از سردردها نیز به دلیل تومور مغزی یا ضایعه مغزی رخ می‌دهند.

سردردهای شایع

میگرن

میگرن معمولاً با تپش‌های منظم و شدید در یکی از نواحی سر همراه است و علائمی همانند تهوع ،استفراغ ،حساسیت شدید به نور و صدا دارد

نوشتار اصلی: میگرن

یکی از شایعترین انواع سردرد است، عمدتاً به تدریج شروع می‌شود، معمولاً یک طرفه است و ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد.

گاهی قبل از شروع حمله میگرن, شخص به‌طور غیرعادی احساس خستگی و کسالت می‌کند.

سپس با شروع حمله حالت تهوع، استفراغ، اختلالات بینایی و اغلب بیزاری از نور ایجاد میشود.

آب لیمو با نمک میگرن را در یک دقیقه برطرف می‌کند.

سردرد تنشی یا هیجانی

شایعترین نوع سردرد است، خطرناک نیست، اما مکرراً رخ می‌دهد. سردرد تنشی شایعترین نوع سردرد است و اغلب در اثر استرس و فشارهای عاطفی و عصبی ایجاد می‌شود.

بیشتر بالغین این نوع سردرد را تجربه کرده‌اند. علت آن انقباض عضلات کاسه سر، گردن، شانه و صورت است و مهم‌ترین دلیل هم هیجانات عصبی است.

درد معمولاً از ناحیه پیشانی، گردن یا شانه شروع می‌شود و به تدریج تمام کاسه سر را فرا می‌گیرد.

بیمار ممکن است تهوع پیدا کند، اما به استفراغ دچار نمی‌شود. این درد می‌تواند ۳۰ دقیقه تا ۷ روز ادامه داشته باشد.

سردردهای تنشی اگر با استفراغ و تب، تاری دید، اختلال در تکلم، سستی دست و پاها، کاهش هوشیاری، حملات شدید و ضعف عمومی همراه باشند، باید جدی گرفته شود و حتماً به پزشک مراجعه شود.

چاره سردرد خوردن قرص نیست بلکه با یک اصول و قاعده ماساژ سردرد را درمان میکند ا لبته نه همه سردردها را فقط سردرهای تنشی را اکنون طریقه این ماساژ را آموزش می دهیم.

پیش از شروع ماساژ یک لیوان آب بنوشید و یک لیوان آب هم کنار دست‌تان بگذارید تا بعد از اتمام ماساژ بنوشید. اینکه بدن شما به هنگام دریافت ماساژ و ۲۴ ساعت بعد از آن آب کافی دریافت کرده باشد بسیار اهمیت دارد زیرا نوشیدن آب به میزان کافی موجب دفع سموم و اخلاط زائد از بدن می‌شود بنابراین ۲۴ ساعت بعد از گرفتن ماساژ به میزان کافی آب بنوشید تا علاوه بر دفع سموم با آبرسانی مناسب به سلول‌های عضلانی به خوبی آنها را تخلیه، راحت و ریلکس کنید.

سردرد مربوط به سینوس‌ها

نوعی سردرد خفیف تا متوسط است که عموماً در صورت، پل بینی، یا در گونه‌ها احساس می‌شود و ممکن است همراه با احتقان بینی یا آبریزش از بینی باشد.

در همهٔ سنین افراد را گرفتار می‌کند و به نظر می‌رسد که افرادی که آلرژی دارند مستعدترند. این سردرد ممکن است ساعتها طول بکشد و اغلب سردردی فصلی است.

این سردرد اغلب در ناحیه پیشانی متمرکز می‌شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می‌شود و پس از بیدار شدن از خواب به حداکثر شدت خود می‌رسد.

این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس‌ها مرتفع می‌شوند.

ماساژ ( ماساژ دادن نواحی اطراف سینوس‌ها به کاهش سردرد سینوسی کمک می‌کند) ، اسپری آب نمک(اگر مجرای بینی گرفته است و به سختی تنفس می‌کنید، می‌توانید با اسپری آب نمک از این مشکل خلاص شوید) ، کمپرس گرم و سرد(در نواحی اطراف سینوس‌ها بطور متوالی به کاهش التهاب سینوس‌ها و درمان سردرد  کمک می‌کند) ، رژیم غذایی متعادل(بیشتر از میوه جات و سبزیجات استفاده کنید) ، زنجبیل (دارای مواد ضدالتهاب و ضد درد است که به رفع سردرد ناشی از سینوزیت کمک می‌کند)، بخار(به باز شدن مجرای تنفسی کمک می‌کند و میزان خلط را کاهش می‌دهد) ، ویتامین C (سرشار از آنتی‌اکسیدان است که برای مقابله با عفونت سینوس‌ها بسیار مفید است و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند) و آب گرم (آب گرم به باز شدن سینوس‌ها و رفع التهاب آنها کمک می‌کند) روش های درمان هستند.

سردرد مختلط

در موارد نادر، برخی از انواع سردرد وجود دارند که محققان معتقدند سردردهای مختلطند و علائمی ما بین سردرد تنشی و میگرن دارند.

چنین مواردی وقتی رخ می‌دهند که علائم و درمان این دو سردرد در برخی از افراد به خوبی قابل افتراق نیست.

برای مثال سردرد تنشی‌ای که بسیار شدید باشد و درد تیز و ضربان داری داشته باشد بسیار شبیه به سردرد میگرنی است.

به علاوه هنگامی‌که سردرد میگرنی متناوباً روی دهد درد آن شبیه به سردرد تنشی احساس خواهد شد.

سردرد خوشه‌ای

این نوع سردرد شدیدترین درد را به همراه دارد. معمولاً، درد هر روز در یک ساعت معین بروز می‌کند و ممکن است روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد.

در هنگام شروع حمله، دردی شدید و کشنده در یک طرف سر احساس می‌شود و ممکن است آبریزش بینی و چشم از همان طرف سر آغاز شود.

درمان این سردرد بسیار مشکل است. دو کار برای این سردرد مورد نیاز است:

یکی این که درد را باید کنترل کرد و دیگر این که باید جلوی درد را گرفت.

تحت نظر پزشک باید از داروهای مناسب استفاده کنید.

سردرد ناشی از مننژیت یا عفونت پرده مغزی

درد در این بیماران به صورت فشرده است و تمام سر را فرا می‌گیرد، با استراحت کاهش می‌یابد و با حرکت بدنی تشدید می‌شود.

وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص این نوع سردرد کمک می‌کند.

سردرد به علت تومور مغزی

سردرد به علت تومور مغزی معمولاً متناوب و در اوایل صبح شدیدتر است و بیشتر ماهیت حمله‌ای دارد. با حرکت سر، بلند کردن بار، عطسه و به ویژه سرفه تشدید می‌شود.

معمولاً سردرد با اختلالات خواب همراه است و گاهی بیمار به علت سردرد از خواب بیدار می‌شود.

نشانه‌های شایعی که با این نوع سردرد همراه هستند:

 • در طی زمان شدید تر می‌شوند.
 • با استفراغ و حالت تهوع همراه است.
 • با مشکلات دیداری همچون تاری و دوبینی همراه است.
 • بی حس شدن تدریجی دست یا پا
 • عدم تعادل
 • مشکل در تکلم
 • گیجی و اغتشاش در کارهای روزانه
 • تغییر در شخصیت و رفتار
 • تشنج
 • مشکلات شنوایی

استراحت ، مصرف فراوان مایعات، داروهای مسکن برای کاهش درد و تب از روش های درمان مننژیت ویروسی هستند؛اگر علت مننژیت شما ویروس تب خال است، می شود از داروی ضد ویروسی استفاده نمود.

سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در این بیماران، معمولاً زمانی آغاز می‌شود که فشار خون به حدود ۲۰ بر روی ۱۲ رسیده باشد. این نوع سردرد غالباً در ناحیه پس سر است و با درمان فشار خون در اکثر موارد از بین می‌رود.

سردرد ناشی از بیماری‌های چشمی

[عیوب انکساری چشم]، سبب پیدایش سردردهای مکرر در ناحیه پیشانی به خصوص هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می‌شود(طبق گفته هاریسون)

سردرد ناشی از عفونت دندان

سردرد ناشی از عفونت دندان نیز از ناحیه صورت شروع و به تدریج به تمام سر منتشر می‌شود و با درمان عفونت دندانی، درد از بین می‌رود. متن از یاسین بیلری

سردرد آلرژیک

سردرد آلرژیک نیز نوع دیگر سردرد است که بر اثر تماس فرد با ماده حساسیت زا ایجاد می‌شود. معمولاً همراه با این نوع سردرد، سایر علایم حساسیت مثل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می‌شود و کنترل حساسیت معمولاً به کنترل سردرد منجر می‌شود.

سردرد رعدآسا

بعضی از سردردها به‌طور ناگهانی پدید می‌آیند که به آن سردردهای رعدآسا گفته می‌شود و ممکن است عوامل خطرناکی مانند خون‌ریزی مغزی، ترومیوز سینوس وریدی یا انسداد سینوس‌های وریدی به وسیله لخته خون موجب بروز این نوع از سردرد شود.

این نوع سردردها شدید است و ممکن است بیمار دچار ضعف شدید، فلج، کاهش سطح هوشیاری حتی کما و گاهی موجب مرگ بیمار نیز شود.

سردرد التهابی

سردرد التهابی (Inflammatory headaches) – این نوع سردردها نشانه سایر اختلالات بوده همچون عفونت سینوسی، مننژیت یا سکته مغزی رخ می‌دهد.

۴.۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

یک دیدگاه

 1. داش مگه کریتوسیم که از عصبانیت اونجوری سردرد بگیریم ????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *