گیاهی ترین SEO Pooyan!
چهارشنبه , ۹ ام مهر ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۳:۰۲ قبل از ظهر به وقت تهران

اقدامات بانک مرکزی برای مهار قیمت دلار

بانک مرکزی با لغو ممنوعیت عرضه ارز سهمیه‌ای، حذف سقف قیمت در بازار نیما و نزدیک کردن قیمت ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرد.

اقدامات بانک مرکزی برای مهار قیمت دلار

بر این اساس، دیروز نرخ دلار در بازار آزاد به کانال ۲۶ هزار تومان بازگشت و از سوی دیگر نرخ صرافی ملی با بیش از ۳ هزار تومان افزایش، به همین کانال رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز، دیروز بانک مرکزی حمله وسیعی را به قیمت دلار انجام داد. بر این اساس ممنوعیت عرضه ۲۲۰۰ دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال را لغو کرد. این تقاضا در قالب کد ۲۴ شناخته می‌شود که منظور از آن تأمین نیاز مصرف‌کنندگان خارج از ۲۳ تقاضای مشخص‌شده در مقررات ارزی است. در هفته گذشته به دلیل فاصله گرفتن قیمت صرافی ملی که نماد بازار متشکل است قیمت بازار تقاضا برای استفاده از این نوع تأمین ارز بالا رفته بود. به همین دلیل بانک مرکزی عرضه آن را متوقف کرد.

این تصمیم به معنی آن است که بانک مرکزی تأمین نیاز اسکناس را هم مجدد در دستور کار قرار داد تا از این طریق نوسان قیمت را کاهش دهد و امکان پیشروی دلار به قیمت‌های بالاتر از میان برود.از سوی دیگر سقف قیمت ارز در بازار نیما برداشته شد که می تواند به افزایش عرضه ارز در این سامانه و تامین نیاز صادرکنندگان بزرگ منجر شود. بر این اساس صادرکنندگان و واردکنندگان در فضایی کاملاً توافقی خرید و فروش را انجام می‌دهند. در پی این دو اقدام، دیروز نرخ دلار در بازار آزاد تا سطح ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان پایین آمد.

قیمت ارز در سامانه نیما نیز کاملاً به قیمت بازار آزاد نزدیک شد،اما این تمام ماجرا نبود. دیروز صرافی ملی با افزایش ۳۱۶۰ تومانی، نرخ فروش ارز را ۲۶۷۵۰ تومان اعلام کرد تا ضلع سوم حمله بانک مرکزی به بازار تکمیل شود و یک بار دیگر سفته بازان ارزی از بازار عقب رانده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *