چهارشنبه , ۲۹ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۳:۵۱ قبل از ظهر به وقت تهران

استفاده از محصولات آرایشی در دوران بارداری و شیردهی

بیشتر زنان باردار فکر می‌کنند که تنها آن‌چه وارد بدن آن‌ها می شود می‌تواند بر سلامت جنین تاثیرگذار باشد، این در حالی است که هر آن‌چه روی بدن آن‌ها قرار می‌گیرد هم بر سلامت خود و جنین‌شان موثر است.

خط قرمزهایی در استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی برای بانوان در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد که هنگام خرید باید به آن‌ها دقت کنید:

استفاده از محصولات آرایشی در دوران بارداری و شیردهی

 

خط قرمز شماره یک

رتینوئیدها ‌Retinoids
رتینوئید که با نام ترتینوئین نیز شناخته می شود، نوعی از ویتامین A است که باعث کاهش تقسیم سلولی و جلوگیری از شکستن کلاژن می شود. این ماده بیشتر در مرطوب کننده‌های ضد پیری، کرم‌ها و لوسیون‌های درمان آکنه و ضدلک‌ها وجود دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف این ماده باعث بروز آسیب‌های برگشت ناپذیر جنین می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند از مصرف اشکال خوراکی و موضعی رتینوئیدها در دوران بارداری اکیدا اجتناب کنید.

 

خط قرمز شماره دو

هیدروکسی اسیدها ‌Hydroxy Acids
اسیدهای هیدروکسی مانند آلفا هیدروکسی اسید(AHA)، بتا هیدروکسی اسید (BHA) و اسید سالیسیک در برخی محصولات آرایشی‌بهداشتی از جمله فراورده‌های ضد‌آکنه، ضد التهاب و قرمزی و ضد‌چروک استفاده می‌شود. مطالعات نشان داده است ،استفاده مکرر از این محصولات باعث ایجاد نقایص مادرزادی و عوارض مختلف بارداری می‌شود.

 

خط قرمز شماره سه
پارابن
استفاده از مواد شیمیایی نگه دارنده از جمله پارابن به علت عوارض سقط جنین و ایجاد مشکلات تولید مثل در جنین در دوران بارداری ممنوع است.
خط قرمز شماره چهار
تولوئن ‌Toluene
این ماده که در لاک‌های ناخن استفاده می‌شود برای جنین به شدت سمی است ، در دوران بارداری از استفاده از محصولات حاوی این ماده اکیدا اجتناب کنید.

 

خط قرمز شماره پنج
فرمالدهید ‌FORMALDEHYDE
این ماده در صاف کننده‌های مو، لاک ناخن و چسب مژه یافت می‌شود و به شدت سرطان زاست. استفاده از این مواد در طول بارداری بسیار پرخطر است.

 

خط قرمز شماره شش
تتراسایکلین‌ها ‌TETRACYCLINES
داروهایی مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین و ماینوسایکلین از جمله آنتی بیوتیک‌هایی هستند که در درمان آکنه استفاده می‌شوند. استفاده خوراکی و موضعی این آنتی بیوتیک‌ها موجب آسیب جدی کبدی در خانم باردار و ممانعت از رشد استخوانی جنین می‌شود.

 

خط قرمز شماره هفت
هیدروکینون ‌HYDROQUINONE
پزشکان استفاده از فراورده‌های آرایشی بهداشتی حاوی هیدروکینون را به علت جذب بالای پوستی در دوران بارداری توصیه نمی‌کنند. این ماده اغلب در فراورده‌های پوستی ضد لک استفاده می‌شود.

 

خط قرمز شماره هشت
دی هیدروکسی استون
‌(DIHYDROXYACETONE(DHA
در هنگام بارداری از اسپری‌های فاقد ماده شیمیایی DHA استفاده کنید. استنشاق این ماده برای مادر و جنین ایمن نیست.

 

خط قرمز شماره نه
اسیدتیوگلیکولیک ‌THIOGLYCOLICACID
این ماده در کرم‌های موبر استفاده می‌شود، اگرچه مطالعاتی درباره اثر این ماده بر رشد کودک وجود ندارد، پزشکان استفاده آن‌ها را در دوران بارداری توصیه نمی‌کنند.

 

خط قرمز شماره ده
آمونیاک AMMONIAC
آمونیاک در رنگ موها یافت می‌شود و به علت تحریک پوست و ریه توصیه می‌شود در دوران بارداری از رنگ موهای فاقد آمونیاک استفاده شود.

منبع : چاره چی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *