ارسال شده در مجله خبری دوستان - کد مطلب : 233264

ارزش پول ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۷ درصد ارزش خود را از دست داده و عنوان یکی از بدترین عملکردهای ارزی را در میان بازارهای نوظهور به خود اختصاص داده است.

www.dustaan.com ارزش لیر ترکیه در برابر دلار باز هم کاهش یافت

به گزارش ایبِنا به نقل از فایننشال تایمز، ارزش پول ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۲ درصد در مقابل دلار آمریکا روند نزولی به خود گرفته که علت اصلی این سیر نزولی لیر به افزایش ارزش دلار و نگرانی در مورد توانایی بانک مرکزی ترکیه برای کنترل نرخ تورم دورقمی این کشور عنوان می شود.

همچنین به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی این عملکرد ضعیف لیر به فضای جهانی بر می گردد که در حال بدتر شدن است و علت آن به افزایش ارزش دلار و سود اوراق خزانه دولتی آمریکا نسبت داده می شود.

از سویی عملکرد لیر به دنبال سخنرانی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در مورد این موضوع که بانک مرکزی این کشور به نظر در متوقف کردن کاهش ارزش لیر، ناتوان است وخیم تر شد. بر همین اساس هر یک دلار آمریکا به ۴.۵۹۲۰ لیر رسید؛ ضمن اینکه لیر در مقابل یورو و ین هم به کمترین حد خود رسید. نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه آوریل ۱۰.۵۸ درصد اعلام شد و در ماه های اخیر هم به ۱۲.۹۸ درصد رسیده است.پربیننده هابه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : ۰

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.