جمعه , ۳ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۳ قبل از ظهر به وقت تهران

آیا نخست‌ وزیر روسیه قهر کرده است؟ +عکس

سخنگوی کاخ کرملین در پی غیبت طولانی نخست‌وزیر روسیه مجبور شد به خبرنگاران توضیح بدهد که “ولادیمیر پوتین” دائماً با “دیمیتری مدودف” در تماس بوده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم: رسانه‌های گروهی روسیه متوجه غیبت طولانی “دمیتری مدودف” نخست وزیر روسیه شدند، بر این اساس وی بیش از ۱۰ روز است که در انظار عمومی ظاهر نشده است. نخست وزیر در نشست شورای امنیت شرکت نکرده و تمامی ملاقات‌های وی در آخرین لحظه لغو شدند. این مسئله تردید‌هایی در باره امکان بروز اختلافات و قهر کردن وی را در اذهان عمومی ایجاد کرده بود.

پس از انتشار این شایعات، دفتر نخست وزیری روسیه توضیح داد که “دیمیتری مدودف” در زمان انجام تمرینات ورزشی، دچار مجروحیت شده و برای مدت کوتاهی نمی‌تواند در رویداد‌های عمومی شرکت داشته باشد. البته توضیحی در باره میزان جراحت و وضعیت جسمانی وی داده نشد.

مجروحیت در تمرین ورزشی؟

البته این مسئله باعث توقف شایعات پیرامون علل احتمالی مفقود شدن نخست وزیر نشد. ناپدید شدن نخست وزیر از صفحه تلویزیون، از شبکه‌های اجتماعی و کابینه وزرا، به بحث پرطرفداری در شبکه‌های اجتماعی روسیه تبدیل شد، حتی برخی کارشناسان غیرحرفه‌ای گفتند که علت آسیب دیدن مدودف به‌هنگام ورزش، به‌طور عمدی انتخاب شده تا به اعتبار وی افزوده شود. گزینه دیگری که در این رابطه ذکر شده از جمله این است که نخست وزیر بدین ترتیب از مباحثات پیرامون اصلاحات مربوط به وضعیت بازنشستگی در کشور فاصله گرفته است.

آیا نخست‌ وزیر روسیه قهر کرده است؟ +عکس

حتی این سؤال نیز مطرح شده که جای تعجب دارد در زمان استراحت تعطیلات آخر هفته ولادیمیر پوتین در منطقه سیبری، این “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه بود که کنار وی حضور داشت و نه دوست و شریک قدیمی او “دیمیتری مدودف”. البته واقعیت این است که شایگو شهر زادگاه خود را به رئیس جمهوری روسیه نشان می‌داد.

در نهایت کاخ کرملین نیز مجبور شد به این مسئله واکنش نشان داده و در پاسخ به خبرنگاران علت عدم حضور نخست وزیر را توضیح دهد.

آیا نخست‌ وزیر روسیه قهر کرده است؟ +عکس

“دیمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین به‌طور مرسوم و دائماً با “دیمیتری مدودف” در تماس است و عدم حضور وی در مجامع عمومی مشکلی به‌وجود نیاورده و این مسئله به این بستگی ندارد که وی در کجا قرار داشته باشد و تماس‌های کاری به‌صورت دائمی همیشه بین دو طرف برقرار است.

پسکوف در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت سلامت جسمانی نخست وزیر، یادآور شد که این مسئله را باید از سخنگوی دولت بپرسند.

نخست‌وزیر سرِ حال است

این نخستین بار نیست که موضوع مشکل سلامتی نخست وزیر مطرح شده و سؤال‌برانگیز شده است. مدودف در ماه مارس سال ۲۰۱۷ نیز به‌دلیل ابتلاء به سرماخوردگی سختی مدتی در محافل عمومی شرکت نداشت. در آن زمان ولادیمیر پوتین در نشستی با اعضای کابینه وزرای دولت، به‌شوخی گفت: «به‌نظر می‌رسد نخست وزیر مراقب خود نبود و دچار سرماخوردگی شده است».

آیا نخست‌ وزیر روسیه قهر کرده است؟ +عکس

بعد از گذشت چند روز که “دیمیتری مدودف” با نمایندگان صنعت حمل‌ونقل روسیه دیدار داشت، در پاسخ به سؤالی در این باره گفت که اصلاً بیمار نبوده است.

مشخص نشده که “دیمیتری مدودف” هنگام پرداختن به چه ورزشی مجروحیت پیدا کرده است. البته وی به‌طور کلی برای حفظ وضعیت مناسب فیزیکی بدن خود به شنا و دوچرخه‌سواری می‌پردازد و در فصل زمستان نیز به اسکی علاقه‌مند است.

“دیمیتری مدودف” از سال ۲۰۰۴ سمت نخست وزیری دولت فدراسیون روسیه را به‌عهده دارد. وی در سال ۲۰۰۸ که پوتین به‌خاطر ممنوعیت قانونی نمی‌توانست نامزد پست ریاست جمهوری شود، به‌عنوان نامزد حزب «روسیه واحد» (حزب حاکم) در انتخابات شرکت کرد و ولادیمیر پوتین از وی حمایت کامل نمود.

بعد از پیروزی وی، پوتین برای مدت چهار سال سمت نخست‌وزیری کشور را به‌عهده داشت. البته در سال ۲۰۱۲ تغییراتی در قانون اساسی روسیه صورت گرفت و بر اساس آن دوره ریاست‌جمهوری در این کشور از چهار سال به ۶ سال افزایش یافت. در همان سال پوتین بار دیگر به سمت ریاست جمهوری برگزیده شد و مدودف را مجدداً به‌عنوان نخست وزیر دولت خویش منصوب کرد. بعد از پیروزی پوتین در انتخابات سال ۲۰۱۸ نیز این روند همچنان ادامه داشت و رئیس جمهوری و نخست وزیر بار دیگر به کار مشترک برای اداره امور روسیه ادامه دادند.

به‌نظر می‌رسد علاوه بر روابط کاری، پوتین و مدودف دارای روابط خوب و دوستانه‌ایبا یکدیگر هستند و اوقات زیادی را با یکدیگر صرف می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *