کد خبر: 238648تاریخ انتشار : 14:57:29 - شنبه 19 خرداد 1397

«محمد الوندی»، رئیس پارک ملی کرخه با بیان اینکه در حال حاضر میزان آب بستر اصلی رودخانه کرخه خوزستان نصف شده است، بر لزوم تأمین حقابه محیط زیستی این رودخانه تأکید کرد.

www.dustaan.com آب رودخانه کرخه نصف شده است

رئیس پارک ملی کرخه با بیان اینکه در حال حاضر میزان آب بستر اصلی رودخانه کرخه نصف شده است، بر لزوم تأمین حق‌آبه محیط زیستی این رودخانه تاکید کرد.

محمد الوندی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت رودخانه کرخه در خشکسالی اظهار کرد: بارها هشدار داده‌ایم که میزان آب رودخانه کرخه بسیار نگران‌کننده است. میزان آب رودخانه کرخه حتی نسبت به پنج شش ماه گذشته کاهش یافته است.

وی افزود: کمبود آب و کاهش سطح آب کرخه در ماه‌های اخیر بیشتر شده و سطح آب این رودخانه در دو ماه اخیر بسیار پایین‌تر از گذشته بوده است. عقب‌نشینی و خالی شدن بستر اصلی رودخانه مشهود است و تقریبا میزان آب در بستر اصلی رودخانه نسبت به سال گذشته نصف شده است.

رئیس پارک ملی کرخه عنوان کرد: با توجه به اینکه حیات پوشش گیاهی رودخانه کرخه وابسته به آب است درختان و بوته‌های اطراف این رودخانه نیاز به سطح آب زیرزمینی بالا یا شرایط سیلابی دارند. حیات وحش و آبزیان رودخانه کرخه نیز نیاز به آب بیشتری دارند.

الوندی با اشاره به تبعات کم‌آبی رودخانه کرخه ادامه داد: کم‌آبی رودخانه کرخه در طولانی مدت می‌تواند بر حیات درختان کرخه که آشیانه پرندگان هستند اثر منفی بگذارد و همچنین در کاهش جمعیت آبزیان، تراکم درختان و از بین رفتن پوشش گیاهی تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: باید حق‌آبه محیط زیستی رودخانه کرخه تأمین شود تا حیات وحش آسیب نبیند و پایین‌دست و تالاب‌های منطقه نیز از سطح آب‌های زیرزمینی استفاده کنند.

0/5 ( 0 نظر )پربیننده ترین مطالب روز

به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.